Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Šum aktivních a pasivních osučástek, teplotní poměry a ztrátový výkon aktivních součástek, teplotní součinitel odporu, šumové napětí rezistoru

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

4. Šum aktivních a pasivních součástek, teplotní poměry a ztrátový výkon aktivních součástek

Teplotní součinitel odporu

Teplotní součinitel odporu rezistoru dovoluje určit změnu odporu rezistoru způsobenou změnou jeho teploty o 1° v rozsahu teplot ve kterých je změna odporu vratná. Uhlíkové rezistory mají součinitel Tk záporný.

Složení odporové vrstvy metalizovaných rezistorů je voleno tak,aby jejich teplotní součinitel byl co nejmenší. Je to katalogová hodnota.

Šumové napětí rezistoru

Vlivem nerovnoměrného pohybu elektronů uvnitř materiálu součástky vznikají mezi vývody rezistorů malé časově nepravidelné změny potenciálu.

Kdybychom tyto změny zesílili a přivedli je jako signál do reproduktoru nebo sluchátek, slyšeli bychom charakteristický zvuk, který nazýváme šum elektronického obvodu.

Příčinou šumu je šumové napětí, které má dvě hlavní složky - tepelné šumové napětí a povrchové šumové napětí.

kde k = 1,38.10-23J/K je Boltzmanova konstanta

Q absolutní teplota rezistoru s odporem R

Bš šířka frekvenčního pásma, ve kterém se bude daný tranzistor v daném případě pouužívat. (tzn. Šumová šířka pásma).

Povrchové šumové napětí závisí na velikosti stejnosměrného napětí přiloženého na rezistor. Udává se v mikrovoltech na l volt přiloženého napětí. Jeho efektivní hodnota UšP1V je pro metalizované rezistory asi 0,5 až 1mV/V. Pro rezistory uhlíkové se efektivní hodnota vypočítá ze vstahu – podle typu rezistoru I nebo II. Je uvedeno v katalogu.

Celkové šumové napětí lze vypočítat : , kde

Protože ke vzniku šumového napětí je třeba, aby časově nerovnoměrný průchod elektronů částí obvodu způsobil mezi dvěma body obvodu odpovídající rozdíly potenciálu, vzniká šumové napětí na všech reálných odporech, nejen na rezistorech. Šumové napětí vzniká též na spojovacích vodičích v zapojení obvodů, ale i na aktivních součástkách. Indukční ani kapacitní reaktance nejsou příčinou vzniku šumového napětí. Šumové napětí se přidává k užitečnému signálu, který prochází obvodem.

Je-li užitečný signál slabý, je obtížné ho od šumového napětí odlišit. Proto je velikost šumového napětí činitelem omezujících dosažitelnou citlivost elektronických zařízení.

Ztrátový výkon diody

Ztrátovým výkonem diody rozumíme výkon, který se při průchodu proudu mění v diodě na teplo. Vlivem ztrátového výkonu se dioda ohřívá.

Aby nedošlo k poškození diody, nesmí teplota přechodu přestoupit pro germanium asi 100 °C a pro křemík asi 200 °C. Této teplotě přechodu odpovídá největší přípustný ztrátový výkon diody, který se nazývá dovolená anodová ztráta. Dovolená anodová ztráta závisí na ochlazování diody. Čím je ochlazování účinnější, tím může být výkon větší a teplota nestoupne nad stanovenou mez. ochlazování je závislé na rozdílu mezi teplotou přechodu a teplotou okolí a na odporu, který je kladen odváděním tepla z diody do okolí. Růst dovolené anodové ztráty je při nízkých teplotách omezen hodnotou, kterou stanoví výrobce diod. Tato hodnota nesmí být překročena ani při nejnižších teplotách okolí. Tepelný odpor se skládá ze dvou částí. Jedna je předávání tepla z přechodu do pouzdra diody a druhá předávání tepla z pouzdra do okolí.

Témata, do kterých materiál patří