Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Šum aktivních a pasivních osučástek, teplotní poměry a ztrátový výkon aktivních součástek, teplotní součinitel odporu, šumové napětí rezistoru

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Tepelný odpor mezi pouzdrem a okolím můžeme zmenšit zlepšením odvádění tepla z pouzdra diody, např. připevněním diody k chladící desce.

Vliv teploty na vlastnosti tranzistoru

Při zvyšování teploty se zvyšuje vlastní vodivost polovodiče. Nevlastní vodivost se nemění. Rostoucí vlastní vodivost polovodičového materiálu při vzrůstu teploty se v tranzistoru projevuje těmito příznaky:

1) Růstem zbytkového proudu, z toho plynoucím zvětšováním proudu kolektoru, zkreslováním průběhu výstupních charakteristik a zmenšováním dovolených napětí mezi elektrodami. Stejně jako pro zpětný proud diod platí i pro zbytkový proud tranzistoru, že při vzrůstu teploty o 1 °C vzroste proud Icb 0 asi o 7 %. Tzn. Při zvýšení teploty o 10 °C proud Icb 0 vzroste na dvojnásobek.

2) Zmenšováním napětí báze - emitor. Tím dochází ke zkreslování tvaru vstupní charakteristiky

3) Změnou vlastností tranzistoru. Dochází třeba k růstu proudového zesilovacího činitele h21e.

Vysílací elektronky

Vysílací elektronky, určené pro práci při frekvenci do několika set megahertzů se principem činnosti neliší od elektronek přijímacích. Konstrukčně jsou však upraveny tak, aby byly schopny dodat do zátěže požadované velké výkony. Vzhledem k velké anodové ztrátě a značnému žhavícímu příkonu je nutné elektronky intenzivně chladit.

K tomuto účelu jsou anody opatřeny chladícími žebry (podobně jako válce spalovacích motorů). Malé elektronky do anodové ztráty několik kilowattů jsou chlazeny přirozeně sáláním a vedením tepla přes objímku a přívody. Větší elektronky používají nucené chlazení. Do anodové ztráty asi 50 kW se používá chlazení vzduchové (ofukováním anody proudem chladného vzduchu). Při ztrátách nad 50 kW je dnes nejběžnější vodní chlazení odpařováním.

Měděná anoda je opatřena chladícím pláštěm tvořeným měděným blokem, ve kterém jsou vytvořeny podélné kanálky a na jehož povrchu jsou masivní výstupky pro zvětšení chladící plochy. Chladící plášť je ponořen do destilované vody v uzavřené odpařovací nádobě. Vznikající pára se odvádí do kondenzačního zařízení a ochlazená voda se vrací zpět do odpařovací nádoby. Chlazení je velmi účinné.

Témata, do kterých materiál patří