Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Spínací vícevrstvé součástky - Diak, Tyristor, Triak

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (72.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

9. Spínací vícevrstvé součástky

Diak

Je to třívrstvá(může být i pětivrstvá) neřízená souměrná spínací součástka. Protože vlastnosti diaku jsou nezávislé na polaritě napětí, nejsou jeho vývody od sebe odlišeny.

Při malém napětí mezi vývody (U< UB0) vykazuje diak velký odpor (jako dioda ve zpětném směru). Říkáme, že v blokovacím(rozepnutém) stavu se chová jako rozpojený spínač. Za této situace je přechod PN bližší ke kladnému pólu působícího napětí otevřen (na P je plus). Druhý přechod je uzavřen, neboť druhá vrstva vodivosti typu P je spojena se záporným pólem napětí U a zároveň na střední vrstvě vodivosti typu N působí kladné napětí pronikající sem z prvního, otevřeného přechodu. Po dosažení spínacího napětí UB0 dochází k ionizaci krystalové mřížky v okolí přechodu, který byl uzavřen. Odpor diaku se prudce zmenší, napětí mezi vývody poklesne a proud v obvodu roste. Stejně se chová diak i při obrácené polaritě napětí. Pouze se činnost přechodů vymění.

Z průběhu voltampérové charakteristiky ke patrné, že v propustném směru má diak záporný diferenciální ( dynamický) odpor. Je to součástka neřízená, tzn. spínací napětí určitého diaku se nedá měnit.

V katalogu se udávají tyto hodnoty:

UB0 – spínací napětí s dovolenými odchylkami

UB01 a UB02 – přípustný rozdíl spínacích napětí

Ib0 – spínací proud (procházející těsně před sepnutím)

∆U – nejmenší pokles napětí po sepnutí a vzrůstu proudu na IF

Pmax – největší výkonová ztráta

Hodnoty pro diak Tesla KR 105 : UB0 =26±4V; IB0<1mA; ∆Umin=4V při IF=10mA; UB01-UB02<5V; Pmax= 300mW

Použití diaku: jako pomocná spínací součástka k řízení tyristorů a triaků; jako přepěťová ochrana.

Tyristor

Jedná se o čtyřvrstvou spínací součástku vyrobenou z Si, ve které jsou nad sebou vytvořeny tři přechody PN nad sebou. Vnější vrstva P je anodou, vnější vrstva N je katodou tyristoru. Těmito elektrodami prochází celkový výstupní proud, ten může u některých typů dosahovat až stovek ampérů!

Jedna z vnitřních vrstev je vyvedena jako řídící elektroda G.

Bude-li řídící elektroda odpojena a přiložíme-li na anodu malé klané napětí proti anodě, otevřou se přechody J1 a J3. Přechod J2 zůstává uzavřen, neboť do vrstvy N proniká kladné napětí přes otevřený přechod J1 a do vrstvy P záporné napětí přes otevřený přechod J3. Nyní je tyristor zablokován. Odpor mezi katodou a anodou je několik megaohmů.

Při zvyšování napětí mezi anodou a katodou dojde ke zvětšování intenzity elektrostatického pole v oblastiJ2. Při určité velikosti tohoto napětí dosáhne intenzita pole své kritické hodnoty a dochází k ionizaci krystalové mřížky a odpor se rychle zmenší až na desetiny až setiny ohmu! Přestože stoupl proud, kleslo napětí na 1 až 2V. Tyristor přešel do sepnutého (vodivého) stavu. Doba potřebná k ionizaci se nazývá zapínací doba (asi 1μs a označuje se ton).

Témata, do kterých materiál patří