Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Téma č. 27 - Tyristory a triaky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (163.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Schématická značka tyristoru:


VA charakteristika tyristoru:
V propustném směru jsou patrné dva stavy tzv. BLOKOVACÍ (od zelené dolů) a PROPUSTNÝ(od zelené nahoru). Blokovací stav nastává tehdy kdy je Uak menší než Upr tedy tyristor téměř nevede pokud Uak překročí Upr dojde k otevření tyristoru (tzn. napětí na tyristoru poklesne a začne procházet proud.) tedy tyristor přejde do propustného stavu. Hodnota Upr je dána konstrukcí tyristoru a dosahuje hodnot řádově stovky volt. Tyristor lze ovšem ovládat pomocí gate G a tak tyristor můžeme sepnou v libovolnou dobu kdy přivedeme řídící signál na hradlo (řádově 3 volty).

Funkce:
Funkci tyristoru bychom si mohli představit jako funkci stykače, který by měl jedno vinutí přídržné cívky zapojené do serie se spínaným hlavním obvodem a navíc by měla cívka stykače ještě jedno vinutí navíc vinuté tenkým drátem s mnoha závity. Stykač se sepne zavedením malého proudu do tohoto pomocného vinutí, a pak proud hlavním obvodem udržuje stykač sepnutý; zmenšíme-li tento proud pod určité minimum, pak kotva stykače odpadne a hlavní obvod se rozpojí.


Sepnutí:
- Krátkodobým proudovým pulsem do řídicí elektrody G (Gate).
- Překročením kritické hodnoty anodového napětí dojde k průrazu druhého PN přechodu (Tento způsob je obvykle nežádoucí.)

- Teplotou při určitém napětí UAK. (Také většinou nežádoucí.)


Vypnutí:
-
Přerušením anodového proudu.

- Zkratem mezi anodou (A) a katodou (K).

- Komutací anodového napětí (přepólování). U střídavých proudů se tak děje automaticky v každé záporné půlvlně, ve stejnosměrných obvodech je nutno použít komutační zařízení.

Shématická značka triaku

Přivedením řídícího signálu mezi svorky G a A1 dojde k sepnutí triaku, přičemž řídicí proud může být jak kladný, tak i záporný a to při obou polaritách napětí mezi svorkami A1, A2. Vzájemná kombinace řídícího a anodového napětí dává čtyři různé možnosti zapínání.


Čím se liší
Triaky se proti tyristorům poněkud odlišují v dynamických parametrech. Stejně jako u tyristorů je i u triaků zapínací proces charakterizován zapínací dobou a strmostí nárůstu propustného proudu. U triaků není udávána vypínací doba jako u tyristorů. Rozdíly vyplývají z toho, že triakem může procházet proud obou polarit. Při každé polaritě prochází proud jinou částí pětivrstvé struktury.




c) Uveďte příklady využití tyristorů a triaků v praxi.

- Tyristor se používá pro bezeztrátovou regulaci výkonu. Jeho použití je zejména vhodné v obvodech střídavého napětí, neboť každý průchod napětí nulou automaticky vypne tyristor a ten čeká na další zapnutí.

- Triaky jsou vhodné zejména pro řízení a spínání střídavého proudu


d) Jaké znáte další polovodičové spínací součástky, uveďte jejich schématické značky,

Témata, do kterých materiál patří