Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Téma č. 33 - Závady a opravy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (14.64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Možnosti vzniku závad: opotřebení, špatné užívání, prašnost, Porucha izolace,

Porucha vzniklá přepětím a bleskem

Přepěťové špičky krátkodobé extrémní nárůsty elektrické energie v el. obvodu. Jsou sice krátkodobé, ale mohou vážně poškodit EZ. Délka několik mikrosekund, následný destruktivní proces celých komplexních systémů.
Ve složitých systémech vážné důsledky (systémy průmyslové automatizace) ve kterých musí v zájmu zachování běžného provozu spolupracovat mnoho různých zařízení. Počítače a komunikační zařízení zvláště citlivé na napěťové a proudové špičky. Síťové sériové servery spojují rozsáhlou síť Ethernet a jednotlivá sériová zařízení.

Elektrochemická koroze,

koroze kovů v elektrolytech, tedy ve vodivém prostředí. Vždy v sobě zahrnuje dvě dílčí reakce – anodovou a katodovou. Obě reakce jsou na sebe vázány (tzv. spřažené reakce) a nemohou probíhat samostatně, pokud korodujícím kovem neprochází žádný vnější elektrický proud. Rychlost koroze závisí na anodě, katodě popř. na obou. Anodové i katodové reakce představují tedy dohromady korozní děj a podle okolností mohou probíhat buď na témž místě povrchu korodujícího kovu, nebo místně odděleně. Na témž místě povrchu kovu budou obě dílčí reakce probíhat tehdy, je-li kov zcela homogenní a jestliže i složení roztoku je stejné po celé ploše dotyku s kovem

vznik dotykového napětí

vzniká na lidském těle jako důsledek současného dotyku dvou předmětů nebo částí elektrického obvodu s rozdílným potenciálem. Bezpečné dotykové napětí (není nebezpečné lidskému životu) do 50 V.

Zvláštním typem dotykového napětí je krokové napětí, vzniká překlenutím dvou míst s rozdílným potenciálem lidským krokem. Vznik např. spadlé dráty vysokého napětí a je velice nebezpečný. Příčinnou vzniku je v daném případě rychle klesající elektrický potenciál země s rostoucí vzdáleností od místa spadlých drátů. Při chůzi směrem k nebezpečnému místu pak vzniká mezi nohami současně se dotýkajícími země právě toto životu nebezpečné dotykové napětí.

přímý zkrat na EZ

nastává přímým vodivým propojením pólů zdroje (tzv. spojení nakrátko), např. když se poškodí izolace přívodních vodičů nebo vodičů uvnitř spotřebiče a dojde k jejich vzájemnému dotyku.

Zkrat může způsobit i vodivá kapalina (elektrolyt), dostane-li se do styku s vodiči (u venkovních vedení kupř. za prudké dešťové či sněhové bouře).

Při zkratu je elektrickému proudu kladen velmi malý odpor, takže velikost proudu (tzv. nadproud) může být vysoká a ve vodiči může vznikat velké teplo. Procházející proud je v tomto případě určen pouze vnitřním odporem zdroje a vodičů, v běžné elektrorozvodné síti 0,4 kV 50 Hz je hodnota zkratového nadproudu limitována zkratovým výkonem nejbližšího transformátoru.

Témata, do kterých materiál patří