Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Transformátory, usměrňovače, stabilizátory, filtry

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (337 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Zadání:

Navrhněte síťový napájecí zdroj s výstupním stabilizovaným napětím 30V pro maximální výstupní proud 2A. V zapojení použijte zpětnovazební stabilizátor napětí s tranzistorem.

2. Teoretický rozbor :

Základní schéma zdroje: Us = usměrňovač, F = filtr, St = stabilizátor

TRANSFORMÁTOR

- netočivý elektrický stroj,který mění napětí střídavého proudu na vyšší nebo nižší při stejné frekvenci. Skládá se z magnetického obvodu (jádra) ,ze vstupní (primární) cívky a z jedné nebo několika cívek výstupních (sekundárních).Plní dvě základní funkce:

  1. Transformaci (změnu velikosti) napětí, proudu a impedance.

  2. Galvanické oddělení vstupního obvodu (primárního) od výstupního (sekundárního) obvodu.

Činnost transformátoru je založena na elektromagnetické indukci.

Střídavý proud procházející primárním vinutím vyvolá v magnetickém. obvodu střídavý magnetický tok, jímž se v závitech tohoto vinutí indukuje střídavá elektromotorická síla. Protože magn. obvod je uzavřen, indukuje magn. tok stejnou elektromotorickou sílu i v závitech sekundárního vinutí.Předpokládáme-li, že je obvod beze ztrát, pak se tato elektromotorická síla rovná svorkovému napětí; Poměr obou napětí se rovná poměru počtu závitů obou vinutí U1/U2=p1/p2 a nazývá se převodem transformátoru; např. 22000/400V, a výkon na sekundární straně se bude rovnat příkonu strany primární P1=P2 = U1I1=U2I2, a tedy proudy budou v poměru obráceném I2I1=U1U2=p1p2. Proto můžeme na sekundární straně odebírat větší proud vyššího napětí, než přivádíme primárnímu vinutí, nebo menší proud vyššího napětí.Poměry u skutečného transformátoru jsou jiné vlivem ztrát ve vinutí, magnetizace jádra a rozptylem magnetických toků.

Transformátor se skládá z částí aktivních, tj. dvou měděných nebo hliníkových vinutí a železného jádra (magn. obvodu), a částí neaktivních, rámu, stahovacích svorníků atd.

Rozdělení transformátorů:

-podle počtu fází: jednofázové, trojfázové a vícefázové

-podle tvaru jádra: jádrové, plášťové

-podle chlazení: vzduchové, olejové

-podle provedení a účelu: staniční, síťové, zvyšovací, snižovací,

regulační, přídavné, blokové,ohřívací,

rozptylové, svařovací a měřicí.

Usměrňovače Elektronický přístroj, pokud není napájen výhradně z baterií, musí obsahovat usměrňovací zařízení, zkráceně usměrňovač. Usměrňovač přeměňuje síťové střídavé napětí na stejnosměrné. Druhů zapojení usměrňovačů je mnoho a typ zapojení je nutné volit vždy podle specifické spotřeby. Rozdělení usměrňovačů 1.) Jednocestný 2.) Dvoucestný 3.) Dvoucestný můstkový 4.) Vícecestné 1.) Jednocestný (jednopulsní) usměrňovač Schéma: Síťový transformátor lze vynechat není-li třeba síťové napětí transformovat. K usměrnění slouží dioda D, která dovoluje průnik proudu Iss do zátěže Rz jen tehdy, má-li na anodě vyšší napětí než na katodě. Dioda se při návrhu volí dle namáhání v závěrném směru, kterému je při činnosti vystavena. Úbytek napětí v propustném směru je pro Ge asi 0,5V a pro Si 0,7–1V.

Témata, do kterých materiál patří