Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Transformátory, usměrňovače, stabilizátory, filtry

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (337 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Tranzistorové filtry Blokové schéma Princip činnosti: Probíhá-li kladná změna, bude se zvyšovat napětí na emitoru tranzistoru, a to z toho důvodu, že vlivem pasivního filtru se mění napětí na bázi tranzistoru. To způsobí změnu napětí na emitoru, tranzistor se přivře a tím se změní úbytek napětí. Stabilizátory stejnosměrného napětí Jsou to obvody, které vyrovnávají změny napětí nebo proudu na zátěži, neboli jsou to obvody, které slouží k udržování stálé výstupní veličiny při změnách zatěžovacího proudu. Základním parametrem je tzv. činitel stabilizace, který udává kolikrát se zmenší změny výstupní veličiny v porovnání se vstupní veličinou. Podle použitých součástek a jejich zapojení dělíme stabilizátory: 1.) Parametrické – využívají ke stabilizaci napětí nebo proudu vhodný tvar V-A charakteristiky některých el. prvků (doutnavka, zener. dioda). 2.) Zpětnovazební – pracují na principu použití regulačního prvku (tranzistoru) na kterém se porovnává vstupní a výstupní napětí. Základní parametry: a.) Stabilizační činitel (k), který udává kolikrát stabilizátor zmenší poměrné kolísání napětí na výstupu v porovnání s napětím na vstupu. b.) Vnitřní odpor stabilizátoru Ri vst. 1.) Parametrické stabilizátory: a.) S doutnavkou: b.) Se Zenerovou diodou

Je to nejjednodušší stabilizátor,využívá se pro nižší hodnoty proudu. 4initel stabilizace závisí na strmosti zenerovy diody.

2.) Zpětnovazební stabilizátory

Principem zpětnovazebních stabilizátorů je porovnávání výstupního napětí s tzv. referenčním napětím. Vzniklou odchylku zpracuje tranzistor a to tak že otvírá nebo přivírá tranzistor a tím kompenzuje změnu směru výstupního napětí. Zdrojem referenčního (vstupního) napětí je Zenerova dioda, která je zapojena na tranzistor T2 (emitor). Tranzistor T2 porovnává výstupní napětí a referenční napětí a pracuje jako zesilovač regulační odchylky. Jeho kolektor je připojen na bázi tranzistoru T1. Výstupní napětí U2 může být nastaveno potenciometrem v určitém rozsahu. V dnešní době se používají stabilizátory v integrované formě s operačními zesilovači např. MAA 723.

Výpočty pro návrh stabilizovaného zdroje:

Zpětnovazební stabilizátor:

Schéma zapojení stabilizátoru:

Výpočet stabilizátoru:

Nejprve určíme UCE1:

Uce1 = U1-U2 = 48,6V – 30V = 18,6V

, kde U1 je vstupní napětí a U2 výstupní napětí. Vstupní napětí 28,6V už počítá se ztrátou na usměrňovači.

Výstupní proud teče i prvním tranzistorem mezi E a C:

I2 = 2A = IC1

Nyní určíme výkon na tranzistoru:

PC1 = UCE1*IC = 18,6V *2A = 37,2W

Z katalogu vybereme tranzistor, který má takovéto mezní hodnoty. Jelikož je výkon veliký, použijeme místo jednoho dva tranzistory v tzv.Darlingtonově zapojení. Tomu odpovídá dvojice tranzistorů v pouzdře KD 366, parametr tohoto „tranzistoru“ je h21= nebo >750.

Témata, do kterých materiál patří