Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zvuk, základní akustické veličiny, dělení reprodukce zvuku

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (119.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

To znamená, že .

Podle tohoto výsledku vztah mezi hladinou hlasitosti a intenzitou vyjadřuje vzorec, který vyplývá už z rovnice : , neboli .

Tento vzorec se však pro běžné používání v akustické praxi nehodí, protože předpokládá znalost prahové intenzity pro zvuky různých výšek a charakteru. Z tohoto důvodu se pomocí naposledy zmíněného vzorce určuje jen hladina hlasitosti tzv. referenčního tónu, tj. jednoduchého harmonického tónu s frekvencí 1 000 Hz, jehož zvukový práh je watt/cm2. Hladina hlasitosti referenčního tónu je tedy určena vzorcem

Hladina hlasitosti jiných zvuků byla definována takto: Hladina hlasitosti zvuku se rovná hlasitosti pro lidské ucho stejně silného jednoduchého tónu s frekvencí 1 000 Hz.

Veličina definovaná pro jakýkoliv zvuk vzorcem

Dělená reprodukce zvuku

Používá se pro jakostní reprodukci celého akustického pásma. Při 2 pásmové reprodukci je to pásmo nízkých a vysokých frekvencí a při 3 pásmové je to pásmo nízkých, středních a vysokých frekvencí. Pro celé pásmo vyhovují středové od 100Hz do 10KHz. K rozdělení akustického pásma se používají výhybky. Jsou to dvojbrany s kondenzátory a cívkami, v zapojení jako horní a dolní pásmová propust. Dělící frekvence se volí 600-800Hz mezi hloubky a středy. 6-8KHz se volí mezi středy a výškami. Pro jednodušší soustavy se používá útlumová charakteristika se strmostí 6dB/oktávu a u složitějších 12dB/oktávu.

Reproduktorové soustavy s libovolným počtem pásem řešíme tak, že postupně od nejnižšího kmitočtového pásma počítáme jednotlivé součástky jako pro dvou pásmové soustavy, vždy pro další sousední reproduktor a jeho dělící kmitočet. Pro usnadnění používáme h(n)omogram a výsledné hodnoty platí pro 6dB/dek. Pro strmost 12dB/dek. Indukčnost násobíme 1,414 a kapacity 0,707. A použité součástky mohou mít toleranci ±15% aniž se poruší správná funkce vyhýbky. Je to z důvodu výrobní tolerance reproduktorů, po stránce citlivosti a impedance mají vždy vliv na průběh vyhýbky a dělící kmitočet než tolerance použitých součástek na vyhýbku.

Kondenzátory nejlépe použít z metalizovaného papíru (MP) – stárnutím se nemění moc tolerance a ztráty. Napětí je malé do 30W a Rz = 15Ω U < 40V. Větší C se vytvoří paralelním řazením více C. Elektrolitické kondenzátory lze použít pro malé nízké dělící kmitočty, kde jsou potřebné kapacity značných velikostí. Doporučuje se zde zapojit C bipolárně. –||+ +||–.

Před zapojením do vyhýbky ke nutno změřit C a každých 5 let je přeměřit. Do vyhýbky pro tónové repro se použití nedoporučuje. Protože mají velký činitel ztrát a pro vyšší oblast pásma působí jako parazitní indukčnost.

Pro přizpůsobení repra a soustav se užívají převodní trafa. Je i možné celou soustavu napájet jedním trafem a jednotlivá pásma napájet z odboček.

Témata, do kterých materiál patří