Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Černobílá obrazovka, osciloskop

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (675.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Černobílá obrazovka

Bez ohledu na konkrétní provedení nebo použití se skládají všechny typy obrazovek z několika funkčně stejných částí viz obr.

Systém elektrod obrazovky je uložen ve vyčerpané baňce, jejíž sklenění přední stěna je z vnitřní strany pokryta luminiscenční vrstvou - luminoforem, který tvoří stínítko. Na luminofor je zaostřován elektronový svazek, jehož zdrojem je elektronová tryska, složená z několika elektrod a umístěné v hrdle obrazovky.

Obr : Principiální uspořádání obrazovky 1 elektronový svazek, 2 vnitřní grafitový povlak, 3 luminofor, 4 čelní stěna, 5 kontakt pro připojení anodového napětí, 6 místo, kde působí vychylovací soustava, 7 elektronová tryska, 8 hrdlo, 9 patice

Elektrony svazku jsoou urychlovány vysokým kladným anodovým napětím tím, dopadají na luminofor a odevzdávají jeho atomům svoji kinetickou energii. Atomy přijatou energii opět vyzařují ve formě viditelného světla; jehož barva závisí na složení luminoforu. V místě dopadu svazku na luminofor vzniká zářící bod. Působením síly elektrostatického nebo magnetického pole (vychylováním svazku) je možné zářicí bod po ploše stínítka posunovat, a vytvářet tak světelnou stopu. K vytvoření dojmu plynulé čáry při pohybu světelného bodu po stínítku přispívá kromě setrvačnosti lidského zraku též světelná setrvačnost (dosvit) luminoforu.

Druhy obrazovek – dělí se podle způsobu vychylování elektronového svazku

1) s elektrostatickým vychylováním – k vychýlení dojde silou elstat. pole dvou navzájem kolmých dvojic vychylovacích destiček

- použití v osciloskopech (vysoké frekvence vychylování), vychylovací úhel je ± 15°

2) s elmag. vychylováním – výchylka je způsobena magnetickým polem dvou dvojic vychylovacích cívek nasunutých na hrdlo obrazovky, vychylovací úhel je ± 55°

- použití v televizních přímačích

Vychylováni svazku elektrostatickým polem

Obrazovky s elektrostatickým vychylováním jsou vybaveny dvěma páry vychylovacích desek. Jeden slouží pro vychylování ve svislém směru (desky Dl, D2), druhý pro vychylování ve vodorovném směru (D3,D4).

Obr 2: Zjednodušené zapojení obrazovky v

v osciloskopu. DA je dorychlovací anoda,

která dodatečně urychluje svazek. V důstedku

toho se zvětší jas stopy.

Obr 1: Souměrné vychylování elektronového svazku v obrazovce

Vychylovací napětí se přivádí na obě desky příslušného páru současně s navzájem obrácenou fází. Silová působení obou desek na elektrony se sčítají a snadno se dosáhne velké výchylky svazku. Kromě toho nezpůsobuje vychylovací napětí v tomto uspořádání rozostřování stopy ani geometrické zkreslování obrazu.

Desky, stejně jako všechny ostatní elektrody, musí být vodivě spojeny se zemí, neboť je nutné trvale odvádět náboj, který se na nich zachycuje. K tomu slouží svodové rezistory RG uváděné v katalogu obrazovek (s odporem asi 3 MΩ).

Témata, do kterých materiál patří