Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Černobílá obrazovka, osciloskop

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (675.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Výchylka elektronového svazku v obrazovce s elektrostatickým vychylováním

Při průletu elektronového svazku prostorem mezi vychylovacími deskami uděluje elektrostatické pole jednotlivým elektronům zrychlení ve směru kolmém k ose obrazovky. Následkem toho se dráha elektronů změní z přímočaré na parabolickou obr.

Vychylování svazku elektromagnetickým polem

Magnetické pole vytvářející výchylku je buzeno dvěma páry vychylovacích cívek. Cívky pro vychylování ve směru svislém jsou navinuty na feritovém prstenci způsobem naznačeným na obr., který zároveň ukazuje směr indukčních čar magnetického pole.

Prstenec se nasazuje na hrdlo obrazovky v místech, kde se baňka rozšiřuje. Popsaný pár vychylovacích cívek je překryt párem cívek pro vychylováni ve směru vodorovném. Tyto cívky nejsou vinuty na feritu. Jsou vhodně tvarovány (tzv. sedlový tvar), aby těsně přilehly k baňce a vytvářely magnetické pole potřebného prostorového rozložení. Směr indukčních čar magnetického pole tohoto péru cívek je svislý.

Obr ← : Magnetické pole cívek pro vychylování svazku ve svislém směru

Obr → : Vychylování svazku magnetickým polem

Situaci při vychylovánu pouze jedním z párů vychylovacích cívek zjednodušeně zachycuje obr. →↑. Elektron letící rychlostí v vstoupl ve směru osy obrazovky do magnetického pole s indukcí B v místě označeném 0. Síla, kterou magnetické pole působí na elektron, je kolmá ke směru pohybu elektronu i ke směru indukčních čar pole a změní jeho přímočarý pohyb na pohyb kruhový (obr. →↑).

Po opuštění magnetického pole pokračuje elektron v pohybu ke stínítku ve směru tečny ke své kruhové dráze sestrojené v místě, kde přestalo magnetické pole působit.

Osciloskop

Tento přístroj se používá ke grafickému zobrazení časových průběhů napětí, nebo ke znázornění jednoho napětí jako fce napětí druhého. Osciloskopy dnes umožňují zkoumat průběhy ve frekvenčním pásmu od 0 do 10 GHz.

Analogové : upraví vstupní napětí na potřebnou velikost a zobrazí jí na stínítku

Digitální : napřed digitalizace signálu (A/D převodník) → vzorky se uloží do paměti → zobrazení na obrazovce monitoru nebo třeba na LCD displeji, data lze dále zpracovávat

Analogové : levnější, snažší a jednoduší ovládání, bezprostředně reagují na změnu měřené veličiny, obtížně zobrazují pomalé průběhy, lze zobrazit maximálně dva průběhy najednou, záznam průběhu pouze fotograficky

Digitální : dražší, náročnější obsluha (mnoho funkcí), jsou vícekanálové, data lze uchovávat v paměti, oboustranná komunikace s počítačem, více způsobů spouštění osciloskopů, mají nadstandartní funkce

- oba druhy osciloskopů mohou pracovat ve dvou režimech:

1) y – t pozorování časových průběhů

2) x – y závislost jedné veličiny na druhé (měření fázových posunů, VA char., dynamických hysterezních smyček

Témata, do kterých materiál patří