Gynekologika
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
LÁTKY OVLIVŇUJÍCÍ MOTILITU_DĚLOHY
Do této skupiny patří:
Uterotonika: látky, které způsobují kontrakce dělohy
Tokolytika: látky, které naopak způsobují relaxaci dělohy
3 doby porodní viz fyziologie:
Poznámka: Fyziologický hormon oxytocin má sice stimulační účinek na dělohu, ale žádné přímé spojení mezi oxytocinem a začátkem porodu není, protože porod začne i při úplném deficitu oxytocinu. Spouštěči děložních kontrakcí, a tím induktory porodu, jsou prostaglandiny a faktory aktivující destičky (PAF).
Uterotonika
Oxytocin
Hormon zadního laloku hypofýzy.
Způsobuje kontrakce hladkého svalstva dělohy.
Je vyplavován v průběhu laktace, je zodpovědný za ejekci mléka.
Receptory pro oxytocin jsou přítomné v mléčné žláze během laktace a v děloze v průběhu těhotenství, zejména však na jeho konci (zvyšuje se na něj citlivost).
V malých dávkách zvyšuje frekvenci a velikost kontrakcí, a tudíž podporuje vypuzení plodu.
Velké dávky vyvolávají přetrvávající stah uteru, proto jsou nebezpečné, pokud jsou podány v průběhu porodu. Mohutná děložní kontrakce totiž může vést k ruptuře dělohy, nebo k fetální smrti následkem ischemie.
Velké dávky jsou naopak vhodné pro zastavení poporodního krvácení při děložní atonii.
Je účinný pouze po parenterálním podání. Může však být použit i ve formě nasálního spreje nebo pro bukální podání, což jsou vhodné způsoby pro stimulaci ejekce mléka.
Je nevhodný v první a druhé době porodní, kdy tonus dělohy je vysoký.
Prostaglandiny
Jsou vysoce biologicky aktivní látky.
Jsou to lokální hormony, které jsou syntetizovány, účinkují a jsou inaktivovány převážně v místě svého vzniku.
Přirozeně se vyskytující PGE2 a PGF2α mají krátký poločas, proto se používají jejich syntetická analoga. V porodnictví se používá dinoprost a karboprost (PGF2α) a dinoproston (PGE2)
Pokud jsou podány v průběhu posledních dvou trimestrů těhotenství, způsobují silné kontrakce dělohy, které mohou navodit porod.
Základním účinkem analogů je ovlivnění funkce žlutého tělíska a podle výsledného efektu je lze rozdělit na analoga luteolytická a luteotropní
Poznámka: Žluté tělísko (corpus luteum) vzniká po ovulaci z Graafova folikulu, produkuje ženské pohlavní hormony, přetrvává několik dní, a pokud nedojde k oplození tak zaniká. Při oplození přetrvává řadu týdnů a než se vytvoří placenta, tak je důležitým producentem hormonů nutných k udržení těhotenství.
Luteolytická analoga:
kontrahuje cévy vyživující žluté tělísko, a tím dojde k luteolýze, zastavení tvorby progesteronu a k obnovení cyklu. U těhotných vyvolá porod nebo potrat; také stimuluje kontraktilitu hladkého svalstva dělohy.
Nejúčinnější jsou ke konci těhotenství a jsou podstatně efektivnější než oxytocin.
Lokální podání na hrdlo děložní indukuje dilataci krčku.
NÚ: