Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Projekt - Fyzika fotoaparátu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, Lucie Nevídalová, Filip Blažek, - 3. B

Fyzikální projekt

FYZIKA FOTOAPARÁTU

Použité fotoaparáty: Panasonic Lumix DMC-GH3, Nikon D3200

Dynamický rozsah

Dynamický rozsah je poměr mezi jasem nejsvětlejšího a nejtmavšího bodu, který je schopen přístroj zachytit; prakticky nejsvětlejší a nejtmavší objekt na fotografovaném prostředí. Objekty se nám na fotografiích jeví světlé, i když světlo pouze odrážejí. Také hraje důležitou roli, zda je objekt osvětlen Sluncem, či ve stínu.

Clona

Clona je otvor fotoaparátu, který reguluje nebo omezuje množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu. Umožňuje nastavit množství světla pro správnou expozici (množství světla, které dopadne na senzor) a také ovlivňuje hloubku ostrosti u fotografií. Clona může být buď proměnná (funguje na principu zorničky v oku), nebo pevná (užití např. v dalekohledech – vyloučení paprsků).

Expoziční čas (doba expozice, rychlost závěrky)

Expoziční čas je doba, po kterou necháme dopadat světlo na obrazový senzor. Rovněž ovlivňuje expozici fotografie. Expoziční dobu lze nastavit buď režimem ‚priorita času‘ (poloautomatický režim, fotoaparát zvolí sám vhodnou clonu), nebo upravit manuálně.

Citlivost a šum

Citlivost na světlo je třetím aspektem, který může ovlivnit expozici fotografii. V dnešní době digitální techniky nejčastěji udávaná dle normy v jednotkách ASA - v digitálních fotoaparátech je parametr jednoduše nazýván citlivost = ISO. ISO se pohybuje v rozmezí od 12 do 3200, obvyklé hodnoty jsou 100, 200 a 400. Při nastavení vyšší citlivosti se světlo získané na snímači vynásobí, tím pádem se ovšem bude násobit i šum. Šum způsobuje nežádoucí změny snímaného obrazu, fotografie se pak jeví jako zrnitá/tečkovaná/pokrytá nevzhlednými barevnými body.

Vyvážení bílé

Tato funkce umožňuje nastavit barvu (resp. barevnou teplotu) fotografovaného objektu tak, aby odpovídala vnímání objektu lidským okem. Fotoaparáty mají tendenci zachycovat osvětlené předměty v barvách světelného zdroje; aby snímaný obraz odpovídal obrazu, jak je vidí lidské oko, používá se většinou automatické vyvážení bílé (AWB). Rovněž v rámci této funkce lze zvolit různé předvolby (daylight, cloudy, shadow atd.), nastavit vyvážení přesně v šedé tabulce anebo je pouze zkorigovat.

Komprese

Komprese je matematická metoda sloužící ke snižování velikosti fotografií v paměti fotoaparátů většinou tak, aby si lidské oko nevšimlo žádné změny. Nejznámějšími formáty využívající kompresy jsou JPEG, PNG a GIF.

Polarizační filtr

Polarizační filtr můžeme používat k větším úpravám fotografií (např. odstraňuje odlesky, projasňuje barvy, ztmavuje oblohu). Tento filtr se nasazuje před objektiv fotoaparátu. Funguje na principu propustnosti elektromagnetického vlnění, které kmitá jenom v jednom směru.

Témata, do kterých materiál patří