Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




11. Vnitřní vodovod

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (461.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Směšovací armatury – slouží k míchání vod různých teplot. Přivádí se do nich teplá i studená voda. Podle umístění se dělí na nástěnné, stojánkové a podmítkové, podle konstrukce mohou být se dvěma rukojěťmi, jednopákové, termostatické nebo bezdotykové.

Zkouška domovního vodovodu

Po dokončení montáže se musí vnitřní vodovod prohlédnout a vyzkoušet. Vodovod zkoušíme zpravidla jako celek, pouze u rozsáhlejších rozvodů zkoušíme po dílčích úsecích. Zkouška má dvě hlavní části – technickou prohlídku a vlastní tlakovou zkoušku.

Technická prohlídka – provádí se před tlakovou zkouškou. Spočívá ve vizuální kontrole celého rozvodu. Při kontrole se zjišťuje, zda jsou utěsněny spoje, zda potrubí není mechanicky poškozeno, zda je náležitě upevněno, provedeno podle projektu, norem a hygienických předpisů. Zjištěné závady se musí odstranit před zahájením tlakové zkoušky.

Tlaková zkouška – provádí se po technické prohlídce a propláchnutí potrubí na nezakrytém rozvodu. Zkouška se provádí zkušebním tlakem který se rovná 1,5 násobku tlaku provozního. Po natlakování nesmí po dobu 30 minut dojít k většímu úbytku tlaku nebo nesmí nastat viditelná netěsnost na potrubí. V případě negativního výsledku zkoušky se musí najít a odstranit závada a zkouška se musí zopakovat.
Zkoušku provádí pověřený pracovník firmy, která rozvod provedla. O zkoušce musí být proveden zápis obsahující údaje o průběhu a výsledku zkoušky. Zápis se připojuje k celkové dokumentaci stavby.

Zásobování z vlastního zdroje vody

Vlastním zdrojem vody pro zásobování pitnou vodou může být voda povrchová nebo podzemní. Voda odebíraná ze zdroje musí splňovat požadavky na vodu pitnou, popřípadě její kvalita musí umožnit použití běžných metod úpravy na vodu pitnou. U nás se pro vlastní zásobování budov pitnou vodou nejčastěji používá voda podzemní. Standardním objektem pro jímání podzemní vody je studna. Pro dopravu a úpravu vody z vlastního zdroje do domovního vodovodu se používá zařízení nazývané domácí vodárna. Rozlišujeme domácí vodárny s otevřenou nádrží a domácí vodárny s tlakovou nádrží.

Vodárny s otevřenou nádrží – v našich podmínkách se příliš nevyskytují. Jejich nevýhodou je umístění otevřené nádrže v nejvyšším patře budovy, její statické zabezpečení a zabezpečení proti zamrznutí vody.

Vodárny s tlakovou nádrží – tzv. Darling se skládá z čerpadla, tlakové nádrže, sacího a výtlačného potrubí a z potřebného pojistného a ovládacího zařízení. Používají se zde buď pístová, nebo odstředivá čerpadla ovládaná tlakovým spínačem. Velikost tlakové nádoby by měla být taková, aby čerpadlo sepnulo maximálně 6-krát za hodinu.

Požární rozvod vody

Jedná se o speciální trubní rozvod pro požární vodu. Může být umístěn pod omítkou nebo na povrchu stěny. Pokud je požární vodovod umístěn na povrchu, musí být zřetelně označen červenou barvou. Zdroje musí být schopny trvale zajišťovat předepsané množství požární vody alespoň po dobu půl hodiny.
Zařízení pro rozvod požární vody se může navrhovat společně se zařízeními pitné popř. užitkové vody nebo jako samostatný soubor objektů. Požární rozvody v budovách mohou být vybudovány jako zavodněné nebo nezavodněné.
- Požární vodovody musí být zhotoveny z materiálů nehořlavých nebo nesnadno hořlavých, aby jejich provozuschopnost byla v případě požáru minimálně po dobu 30 minut

Témata, do kterých materiál patří