18. Zařízení na ochranu vnitřní kanalizace
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
18. Zařízení na ochranu vnitřní kanalizace
– funkce, rozdělení, použití a popis konkrétních druhů. Vzdutá voda.
Městská kanalizace – druhy sítí dle odpadních vod, vedení stok a zásady provedení.
Prostředky pro ochranu domovní kanalizace
Jsou to prvky, které chrání domovní kanalizaci nebo její části před nežádoucími vlivy jako jsou například vniknutí nežádoucích látek nebo únik zápachu, zabraňují zpětnému toku vody v potrubí popřípadě se používají k odvodnění ploch v místnostech nebo zpevněných ploch u objektů.
Zápachová uzávěra
Zápachová uzávěrka (pachová uzávěrka, resp. sifon) zabraňuje stokovému vzduchu proniknutí přes zařizovací předmět
Zápachová uzávěrka funguje na velmi jednoduchém principu. Obsahuje sloupec vody (5 až 8 cm), který brání proniknutí zápachu do interiéru. Musí však být zároveň dostatečně utěsněné i odpadové roury a samotnou uzávěrku (sifon) je nutné pravidelně čistit, jelikož po čase se zanese nánosy špíny, která v něm začne hnít a tedy i zapáchat.
V menší míře se používají též mechanické (suché) zápachové uzávěrky a to především v místech, kde by hrozilo vyschnutí vodního sloupce ve vodní zápachové uzávěrce.
- mokrá (vodní sloupec) nebo suchá
- plast, nerez
Přepady u zařizovacích předmětů
Jsou to prvky zabraňující přetečení vody přes okraj zřizovacího předmětu. Používají se u těch zařizovacích předmětů, jejichž, odtokový otvor je uzavíratelný zátkou.
Hlavní částí přepadu je přepadový otvor umístěný v horní části zařizovacího předmětu, kterým přebytečná voda odtéká do kanalizace.
Lapače a odlučovače
Jsou zařízení určená k zachycení různých látek, které nesmí být do kanalizace vpuštěny, protože by ji ucpávaly, popřípadě znečisťovaly odpadní vodu takovým způsobem, že by pak nesměla být vypuštěna do veřejné kanalizace. Nejčastěji se setkáváme s těmito druhy lapačů a odlučovačů:
Lapač střešních splavenin – lapače střešních splavenin se používají pro zachycení úlomků krytiny, písku, mechu apod., splavených dešťovou vodou ze střech. K tomuto účelu jsou uvnitř opatřeny vyjímatelným košem. Osazují se v úrovni terénu na vnějších dešťových odpadech. Aby byly lapače střešních splavenin stále funkční, musí se pravidelně čistit – nejméně dvakrát ročně, lépe však po každém větším dešti. V minulosti se používaly lapače litinové,v současné době se jedná o výrobky z plastů.
Lapač škrobu – odpadní voda ze škrabek brambor obsahuje velké množství škrobu, který by se v potrubí snadno usazoval a mohlo by docházet k jeho ucpávání. Škrob se snadno usadí sedimentací při pomalém průtoku. Je těžší než voda. Lapač škrobu bývá často přímo součástí škrabek.
Odlučovač tuku – tuhnoucí tuky by se mohly usazovat na stěnách potrubí a zmenšovat tak jeho průměr, proto se zachycují v odlučovačích tuku. Lapače tuku se používají například u velkých kuchyní a provozů které zpracovávají oleje, tuky a maso. Princip odlučovače spočívá v různé měrné hmotnosti vody a tuku – tuky jsou lehčí než voda a usazují se na hladině v nádrži mezi dvěma nornými stěnami. Odlučovač může být vyroben z plastu, litiny nebo betonu.