18. Zařízení na ochranu vnitřní kanalizace
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Odlučovač benzinu a oleje – používá se tam, kde by do kanalizace mohlo uniknout větší množství těchto látek (autoservisy, myčky, garáže). Princip činnosti je podobný jako u odlučovače tuků – rovněž využívá menší měrnou hmotnost benzinu a oleje než vody. Tyto odlučovače jsou navíc ještě opatřeny speciálním uzavíracím ventilem s plovákem, který v případě naplnění odlučovače automaticky uzavírá odtok.
Vpusti
Jsou to zařízení, která slouží k odvádění vody z povrchů různých ploch jako jsou podlahy místností nebo venkovní prostranství u objektů. Na vnitřní kanalizaci se používají podlahové, dvorní, uliční nebo žlábkové vpusti. Horní část vpusti je zakryta mřížkou. Povrch je k mřížce vyspádován.
Podlahové vpusti – jsou určeny k odvedení vody z podlah místností (prádelny, kotelny). Jejich součástí je vodní zápachová uzávěrka, proto se nesmí osazovat do místností, kde není zajištěn trvalý přísun vody (např.sklep) Podlahové vpusti se v současnosti vyrábějí nejčastěji z plastů, v minulosti to byla také litina. Vpust je v horní části překryta mřížkou čtyřhranného nebo kruhového tvaru s různě tvarovanými a různě velkými otvory. Může mít uzávěr proti vzduté vodě.
Dvorní vpusti – pro odvodnění dvorů a jiných ploch v okolí domu se nejčastěji používají dvorní vpusti. Vodní zápachová uzávěrka dvorních vpustí musí být osazena v nezámrzné hloubce s hladinou vody alespoň 1 m pod terénem. Vyrábějí se také dvorní vpusti se zápachovou uzávěrkou mechanickou. Dvorní vpusti musí opatřeny košem na zachytávání nečistot. Vyrábějí se nejčastěji z plastů nebo z kameniny. V komunikacích s automobilovým provozem nahrazujeme dvorní vpusti uličními nebo žlabovými rošty
Zpětné proudění vody
Ke zpětnému zatékání vody z kanalizace do objektu může docházet při silných deštích, záplavách nebo při ucpání potrubí systému jednotné stokové soustavy. Odpadní voda pak v těchto případech může vytékat ze zařizovacích předmětů, které se nacházejí v budově pod tzv. úrovní hladiny vzduté vody, což je zpravidla prostor pod úrovní terénu. Tato místa je proto potřeba chránit umístěním zařízení, které automaticky zabrání zpětnému proudění vody. K tomuto účelu se používají kanalizační zpětné armatury.
Nejčastěji jsou to zpětné klapky nebo kulové zpětné uzávěry
Vzdutí je umělé zvýšení, vzedmutí hladiny vodního toku
Odvodnění podzemních místností
Při odvádění odpadní vody z místností umístěných pod úrovní okolního terénu mohou v závislosti na hloubce uložení uliční stoky nastat dva základní případy:
Uliční stoka je níž než odvodňovaná místnost – v tomto případě není potřeba provádět žádné speciální úpravy. Odpadní voda z celé budovy, včetně místností pod úrovní terénu, je odváděna svislým potrubím do svodů uložených pod podlahou nejnižší místnosti a samospádem odtéká přes kanalizační přípojku do uliční stoky popřípadě do domovní čistírny.
Uliční stoka je výš než odvodňovaná místnost – hlavní svod umístíme tak, aby samospádem odváděl odpadní vodu ze všech výše položených podlaží do kanalizační přípojky. Odpadní voda ze zařizovacích předmětů umístěných pod úrovní hlavního svodu se musí svádět do uzavřené jímky. Jímka musí být vodotěsně izolována a musí být zhotovena z materiálů, který odolává agresivnímu působení odpadní vody. Z jímky se odpadní voda přečerpá pomocí kalového čerpadla do výše položeného hlavního svodu.