18. Zařízení na ochranu vnitřní kanalizace
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Městská kanalizace
= stokové sítě, které začínají uličními stokami, postupně se zvětšují a končí v ČOV
Může být: Jednotná = všechny druhy odpadních vod do jednoho potrubí
Oddílná = jedno potrubí dešťová voda, jedno potrubí splašková voda
Gravitační (samospádová)
= stoky jsou uloženy ve sklonu tak, aby voda odtékala samospádem
Podtlaková (vakuová) kanalizace
= Vytvořením podtlaku v síti, který odsává odpadní vodu
Tlaková kanalizace
= vždy akumulační jímka, pak čerpadlem se dopraví do ČOV
Kanalizační stoka – veřejná kanalizace = stoková síť 1,80m nezámrzná hloubka
- potrubí uložené v nezámrzné hloubce
- stoky mohou být: - neprůlezné (průměr menší než 800mm)
- průlezné (800 < 1 500mm)
- průchozí (větší než 1 500mm)
Úchytná soustava – používá se ve větších městech, kde se terén mírně svažuje k většímu toku. Charakteristickým znakem je nábřežní stoka vedoucí podél vodního toku do městské čistírny odpadních vod.
Pásmová soustava – tato soustava se používá pro území, které se prudce svažuje k vodnímu toku. Tam, kde má území velký sklon. Je charakteristická vedlejšími sběrnicemi vedenými v různé výškové úrovni podél řeky a hlavním sběračem s velkým spádem.
Vějířová (větvená) soustava – využívá se pro odvodňování území bez většího vodního toku. Charakteristických znakem je kmenová stoka procházející přibližně půdorysným středem odvodňovaného území, do kterého ústí hlavní sběrače jednotlivých větví. Používá se v členitém terénu, kde není možné pravidelné uspořádání stok.
– Používá se hlavně v uzavřených kotlinách, zpravidla v kombinací s nějakou další soustavou. Voda se nejprve shromáždí v přečerpávací stanici, odkud je poté přečerpána výtlačným potrubím do výše položených stok, odkud je odváděna do čistírny odpadních vod.
Stavební provedení stok
Všechny materiály používané pro budování stok musí být trvanlivé, odolné vůči otěru, korozi, chemickým látkám, mikrobiálnímu působení. Musí být pevné a nepropustné. Nejčastěji používanými materiály jsou kamenina, litina, beton nebo plasty.
Stoky umísťujeme tak, aby bylo zajištěno odvedení všech odpadních vod z odvodňovaného území. Stoky musí být přístupné pro čištění nebo případné opravy a nesmí překážet jiným podzemním objektům. Prostorovou úpravu potrubí pod komunikací předepisuje norma
Objekty na stokové síti
Na stokové síti jsou vestavěna různá zařízení umožňující snadný provoz stoky (např. čištění stoky nebo její kontrolu). Těmto zařízením souhrnně říkáme objekty stokové sítě.
Vstupní šachta – je základním objektem na stokové síti. Umožňuje vstup do stoky za účelem kontroly popřípadě pročištění stoky. Většinou se zhotovuje z betonových prefabrikátů.