Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Referenční model ISO-OSI

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (43 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Referenční model ISO/OSI

Aby mohly různé systémy spolu komunikovat po sítích, vypracoval mezinárodní normalizační úřad ISO takzvaný referenční model OSI. Jeho základem je rozdělení všech činností při výměně dat do sedmi částí - vrstev, počínaje fyzickou definicí spoje a konče aplikačními programy. Každá vrstva definuje vlastnosti svých dvou rozhraní, tj. služby, poskytované vyšší vrstvě a služby, poskytované nižší vrstvě.

Představa o vzájemné komunikaci mezi vrstvami vychází z jejich hierarchického uspořádání, a připouští komunikaci pouze mezi sousedními vrstvami, každá z nich může komunikovat jen s vrstvou bezprostředně nižší, a s vrstvou bezprostředně vyšší.

Čtvrtá vrstva, počítáno od spodu i od shora, neboli vrstva transportní. Její poslání lze shrnout následovně: je zde od toho, aby vyrovnávala rozdíly mezi schopnostmi tří spodních přenosových vrstev a požadavky tří vyšších, aplikačně orientovaných vrstev.

Referenční model ISO/OSI

Předávání dat a paketů

Při odesílání (směr dolů) se postupně informace přidávají, při příjmu (směr vzhůru) se informace odřezávají.

RM ISO/OSI - fyzická vrstva (Physical Layer)

Je tvořena hardwarem sítě, zahrnuje přenosové kanály představované obvykle vodiči, které propojují počítače uvnitř sítě. Další součástí je metoda přenosu dat včetně ovládání signálů, časování, apod. Nedílnou součástí jsou síťové technologie (např. Ethernet, ARCNet atd.) definující parametry přenosu dat. Jejím úkolem je fyzický přenos dat, přesněji přenos jednotlivých bitů a bitových sekvencí. Fyzická vrstva se tedy stará například o to, jakým způsobem jsou datové bity zakódovány do takového signálu, jaký se skutečně přenáší, jaký je časový průběh tohoto signálu, jaké jsou obvodové vlastnosti přenosových cest apod.

Je zde repeater a hub.

RM ISO/OSI - linková (spojová) vrstva (Data Link Layer)

Linková vrstva dohlíží na vlastní přenos paketů. Jsou zde kontrolovány kontrolní součty jednotlivých paketů a ty jsou zde duplikovány. V této vrstvě se totiž drží kopie jednotlivých paketů až do okamžiku, kdy je bezchybný přenos následující stanicí potvrzen. V případě chyby odesílá znovu. Pakety jsou zde přetvářeny v rámce = spojová vrstva formátuje data pro síťovou vrstvu a převádí data ze síťové vrstvy na binární pro fyzickou vrstvu. Za pomoci rámců je možné provádět kontrolu chyb (jedna ze základních funkcí spojové vrstvy je ochrana dat před porušením). Je zde switch a bridge.

RM ISO/OSI - síťová vrstva (Network Layer)

Síťová vrstva vybírá cestu, kterou musí data absolvovat, než dorazí ke svému cíli. Proto musí mít síťová vrstva možnost řídit síťový provoz, propustnost a rychlost na přenosových kanálech. U jednoduchých lokálních sítí není přítomnost této vrstvy nutná. Musí umět zpracovat porušená data z přenosového kanálu. Síťová vrstva je primární doručovací službou uvnitř sítě. Ke směrování se využívají tzv. směrovací tabulky. Díky těmto tabulkám může každý paket nalézt nejlepší cestu z aktuální pozice k cíli. Síťový software může tuto tabulku implementovat jako statickou (aktualizace ruční) nebo dynamickou. Je zde router.

Témata, do kterých materiál patří