Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Transportní vrstva

RTF
Stáhnout kompletní materiál zdarma (6.26 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.

18 Transportní vrstva – v2

Oba protokoly - TCP i UDP - pracují ve čtvrté vrstvě referenčního modelu OSI, tedy těsně nad síťovou vrstvou protokolu IP. V internetových sítích běží provoz s protokoly TCP a UDP vedle sebe, ale jednu konkrétní zprávu je možné zasílat pouze pomocí jednoho z nich. Rozdíl mezi oběma protokoly se projevuje ve formátu přenosové obálky protokolu IP, nazývané segment. Pakety zasílané v proudu přes síť IP se "zabalí" do segmentu TCP nebo do segmentu UDP a zpracují se podle pravidel toho kterého přenosového (transportního) protokolu. Tyto segmenty obsahují data, podle nichž se paket přenáší v internetové síti; nezapomeňte, že tím nemyslíme vlastní zátěžová data, ale řídicí informace, potřebné pro zajištění správného přenosu paketů.

Paket odesílaný přes spojení TCP má podstatně delší hlavičku než paket zasílaný protokolem UDP. Pole, která jsou v hlavičce TCP oproti protokolu UDP navíc, obsahují informace potřebné pro ustavení spojení a pro zpracování chyb; za ustavení spojení i za zpracování chyb je totiž odpovědný právě subsystém protokolu TCP, který odpovídající připravenost obou koncových stanic k přenosu kontroluje pomocí důmyslné zahajovací procedury (handshaking, doslova"podánírukou"

Protokol TCP

(Transmision Control Protocol)

Zatímco protokol IP přepravuje data mezi libovolnými počítači v Internetu, tak protokol TCP dopravuje data mezi dvěma konkrétními aplikacemi běžícími na těchto počítačích. Pro dopravu dat mezi počítači se využívá protokol IP. Protokol IP adresuje IP adresou pouze síťové rozhraní počítače. Pokud bychom použili přirovnání k běžnému poštovnímu styku, pak IP adresa odpovídá adrese domu a port (adresa v protokolu TCP) pak odpovídá jménu konkrétního obyvatele domu.

Protokol TCP je spojovanou službou (connection oriented), tj. službou která mezi dvěma aplikacemi naváže spojení – vytvoří na dobu spojení virtuální okruh. Tento okruh je plně duplexní (data se přenášejí současně na sobě nezávisle oběma směry). Přenášené bajty jsou číslovány. Ztracená nebo poškozená data jsou znovu vyžádána. Integrita přenášených dat je zabezpečena kontrolním součtem.

Jinými slovy aplikace používající protokol TCP si nemusí dělat starosti s tím, zdali náhodou nebyla nějaká data během přenosu ztracena nebo díky chybě přenosu modifikována. Toto zabezpečení je účinné pouze proti poruchám technických prostředků. Neklade si za cíl zabezpečit data proti inteligentním útočníkům, kteří mohou data modifikovat a současně také přepočítat kontrolní součet. Ochranou přenášených dat proti takovýmto cíleným útokům se v rodině protokolů TCP/IP zabývají např. protokoly SSL, S/MIME.

Konce spojení (“odesílatel” a „adresát”) jsou určeny tzv. číslem portu. Toto číslo je dvojbajtové, takže může nabývat hodnot 0 až 65535. U čísel portů se často vyjadřuje okolnost, že se jedná o porty protokolu TCP tím, že se za číslo napíše lomítko a název protokolu (tcp). Pro protokol UDP je jiná sada portů než pro protokol TCP (též 0 až 65535), tj. např. port 53/tcp nemá nic společného s portem 53/udp.

Témata, do kterých materiál patří