Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Karel-Hynek-Mácha-Máj

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.23 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

DĚJ A KOMPOZICE

Máj má 4 zpěvy a 2 intermezza. Celé skladbě předchází věnování – báseň Čechové jsou národ dobrý, která připomíná vlastenecké básně. Děj postupně stoupá, vrcholí a opět klesá. Dramatičnost je prohloubena v intermezzech, která děj zpomalují a zároveň i vysvětlují. Poté co se Vilém dozví, že jeho milá Jarmila byla svedena (ještě před tím, než se poznali), zavraždí svůdce, aniž by tušil, že je to jeho otec. Vilém je za tento skutek odsouzen na smrt. Za Jarmilou, která na Viléma čeká, přijíždí jeho druh a sdělí jí, že Vilém je uvězněn a čeká na smrt pro otcovraždu. Vilém je popraven a Jarmila pro žal a smutek skáče do jezera. Hlavní postavy jsou v díle rozmístěny tak, aby se nepotkaly. Dílo je psáno jak chronologicky, tak retrospektivně (v mezizpěvech)

  • 1. zpěv: Jarmila čeká u jezera na Viléma, který je mezitím ve vězení, protože zabil svého otce, aniž by věděl, že šlo o jeho otce.

  • 2. zpěv: odehrává se v noci ve vězení. Vilém uvažuje nad životem a čeká na popravu, objevují se zde myšlenky o vlasti a přírodě. Vilém se bojí smrti jako prázdnoty (=> vyvolalo poprask ve společnosti) a necítí vinu.

  • 1. intermezzo: sbor duchů na hřbitově a příroda se společně připravují na Vilémův pohřeb a volají ho k sobě.

  • 3. zpěv: Vilém je přiveden na popraviště, loučí se se svojí zemí a přírodou

  • 2. intermezzo: loupežníci oplakávají Vilémovu smrt

  • 4. zpěv: básník se ztotožňuje s hrdinou i poutníkem, který se po letech vrací na popraviště. Uvažuje o tragice lidského ostudu. Er-forma se zde mění na ich-formu!!

POSTAVY

Jarmila - poctivá dívka, oddaně čekající na návrat svého milého. Nechá se svést otcem Viléma, nakonec spáchá sebevraždu.

Vilém - má představovat autora, autor s ním cítí. Je žárlivý a pomstychtivý, bouří se proti společnosti, proti soudu. Žije jako loupežník (strašný lesů pán), neuznává důvod, proč je odsouzen a myslí si, že udělal jen to, co měl – zabil Jarmilina svůdce, svého otce.

Hynek - sám autor, zamyšlený, depresivní. V roli poutníka, který se vrací k Vilémovu popravišti

AUTOR

Karel Hynek Mácha (1810 – 1836) je považován za tvůrce moderní české básnické řeči. Narodil se jako Ignác Mácha v Praze na Malé Straně, dětství prožil v chudé čtvrti. Po absolvování gymnázia začal studovat filozofii a později právo. Putoval po českých hradech zámcích, lákaly ho cizí země. Mácha si psal deníky a řadu z nich zašifroval, především ty, ve kterých popisoval své sexuální zážitky. Část deníků později rozluštil Jakub Arbes. Nějaký čas hrál v Kajetánském divadle, kde poznal Eleonoru Šomkovou (zvanou Lori), svoji osudovou lásku a budoucí manželku. Když otěhotněla, dokončil Mácha studia a začal pracovat jako advokátní koncipient v Litoměřicích, kde také ve svých 26 letech zemřel na choleru. Je považován za jediného českého romantického autora, jeho bylo zpočátku odmítáno, protože jej společnost považovala za kontroverzní a málo vlastenecké. K plnému pochopení a ocenění jeho díla došlo až o generaci později. Mezi jeho další díla patří:

Témata, do kterých materiál patří