Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




POPIS KNIH

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (56.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

K dalším částem knihy může patřit pouzdro z kartónu nebo lepenky, dále upravené, vhodné zejména na několikasvazkové knihy, k výbavě patří rovněž záložková stužka, vlepená do horní části hřbetu. Exlibris (z latinského ex=z, liber=kniha) je označení vlastníka knihy, obvykle na štítku vlepovaném do levého horního rohu vnitřní strany předních desek, supralibros je označení vlastníka na vnější straně vazby. Zhotovovalo se na zakázku převážně pro panovníky a šlechtu v 17. a 18. století. Exlibris i supralibros jsou tedy individuální záležitostí pouze vlastníka knih a netýkají se celého nákladu.

Vazba knih

V našich krajích rozeznáváme tři hlavní skupiny knižních vazeb

-měkkou neboli brožuru,

-polotuhou,

-tuhou.

Vazby rozdělujeme do dalších podskupin, označených alfanumerickým kódem V1-V9

Měkké vazby - V1-V4.

V1 - sešitová brožura šitá na ”stříšku” drátěnými skobkami nebo nití. V2 - lepená brožura, v níž jsou jednotlivé listy, nikoliv celé složky slepeny lepidlem a i s obálkou oříznuty. Sem patří tzv. paperbacky. V3 - označuje blokovou brožuru, kde jsou celé knižní složky sešity vedle hřbetu ze strany drátěnými skobkami a po zavěšení do obálky seříznuty. Používá se velmi málo. Vazba V4 - šitá brožura. Složky jsou šity nitěmi, zaklíženy a po zavěšení (spojení s obálkou) oříznuty.

Polotuhé vazby - V5 a V6.

Vazba V5 - má desky z lehčí vrstvené lepenky, polepené papírem a spojené rovným plátěným hřbetem. Knižní blok se lepí nebo šije nitěmi, po zavěšení se celek z přední strany ořízne a pak se desky potahují. Spodní a horní ořízka se provede až u hotové knihy. V6 - jsou dětská leporela z bílé ruční lepenky.

Tuhé - V7-V9.

V7 - poloplátěná tuhá vazba s okraji, která vznikne tak, že ke složkám se přidá předsádka. Blok se sešije, opatří gázem, zalepí nebo zaklíží a ořízne po třech stranách. Vlepí se do lepenkových desek s tuhým hřbetníkem. Hřbetník a malá část desek se potáhne plátnem, zbytek je pokryt papírem nebo folií. V8 - je plátěná tuhá vazba s okraji. Od V7 se liší tím, že je celá potažena jedním kusem plátna, koženky, laminovaným potahem (V8a) nebo papírem (V8b).Vazba V9 - je tuhá vazba zhotovená z plastů. Všechny tuhé vazby se šijí nitěmi nebo lepí, někdy se u kvalitních knih provede obojí.

Z výše uvedeného vyplývá, že vyhotovení tuhé vazby knih se v podstatě skládá ze tří výrobních částí:

  1. zhotovení knižního bloku, tedy potištění archů a jejich složení. Protože se nikdy nepovede poskládat archy tak, aby složky byly zcela srovnané, tedy aby lícovaly, musí se ze tří stran provést ořízka,

  2. zhotovení tuhých desek a

  3. spojení desek s knižním blokem - jeho zavěšení a dokončení vnější úpravy knihy.

Při zhotovování vazby platí důležitá zásada: směr vlákna v papíru knižního bloku i potahu, v předsádce, lepence obálky i hřbetníku musí být vždy stejný - rovnoběžný se hřbetem. Rovněž osnova plátna musí být v rovnoběžném směru, jinak se kniha vlivem různého pnutí kroutí.

Témata, do kterých materiál patří