Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Avantgardní proudy ve světové literatuře 20. století - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (785 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

15. – Avantgardní proudy ve světové literatuře 20. století (expresionismus, futurismus, dadaismus, surrealismus)

Po 1. světové válce jsou dosavadní hodnoty zcela zničeny. Člověk hledá nový smysl života a východisko nachází v humanistických ideálech nebo komunismu. Vzniká kvalitativně nová společenská situace a nový typ moderního člověka (jiný způsob života, ovlivněn historií, diferenciací tříd a vrstev, rozmachem přírodních věd a techniky). V Evropě vznikají nové státy, nové systémy (SSSR – 1917, Německo – 1933). Po válce dochází ke konjunktuře (rozmachu), avšak v roce 1929 dochází k pádu na newyorské burze → hospodářská krize. Probíhá občanská válka ve Španělsku…

Literatura je aktivním obrazem světa a problémů člověka. Na literaturu mají vliv filozofické směry:

► pragmatismus (pragma = čin) – vzniká v USA na Harvardu; představiteli jsou John Dewey, William James. Pragmatismus bývá označován za filozofii činného (praktického) života – měřítkem pravdivosti je praxe. Čeští představitelé – Karel Čapek, Josef Fischer, Miroslav Rutte.

► unanimismus – ve Francii. Kolektivní vědomí a kolektivní duše. Důraz je kladen na lidský kolektiv, sociální cítění. Představitelem je Émile Durkheim.

► sociologismus – filozofie, která jednostranně vysvětluje všechny jevy působením sociálních vlivů.

► marxismus

Vliv Sigmunda Freuda (práce s podvědomím) a Henri Bergsona (práce s intuicí, založeno na víře, celistvosti).

Postavení literatury jako článku struktury 20. století vedlo ke vzniku četných uměleckých směrů. Vedle starších směrů – secese, realismus, naturalismus, vitalismus – se objevují nové významné umělecké směry s odlišnými koncepcemi, které nazýváme avantgardou. Jsou to – futurismus, kubismus, kubofuturismus, fauvismus (malířství, hýřivé barvy), dadaismus, surrealismus, abstraktní umění, sociální umění. V architektuře se objevuje funkcionalismus, konstruktivismus, purismus. Hudbu ovládá jazz, blues. Vzniká film a fotografie.

Avantgardní směry objevují nové umělecké postupy a představují převrat v poezii.

Mezníkem v posymbolistickém a poimpresionistickém období je futurismus. Jde o literární a umělecký směr, který vznikl před 1. světovou válkou v Itálii.

F u t u r i s m u s

Jeho zakladatelem je Filippo Tommaso Marinetti (1876 – 1944) – básník, prozaik a dramatik. Studium v Paříži, v roce 1914 agitoval pro vstup Itálie do války, během války důstojník u dělostřelectva, sympatizoval s fašismem. Roku 1908 vydal Manifest futurismu. Futurismus byl proti básnické a umělecké minulosti a tradici, proti všem tradičním výrazovým prostředkům (rým, básnická skladba, pravidelnost). Vystupoval proti syntaktické větné stavbě (skladbě), interpunkci. Obracel se k přítomnosti a budoucnosti. Obdivoval vymoženosti moderní civilizace, rychlost dopravních prostředků.

Témata, do kterých materiál patří