Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Avantgardní proudy ve světové literatuře 20. století - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (785 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Základem futuristické poetiky byl dynamismus, tzn. rychlost, pohyb, auto, neklid. Jeho představitelé nacházeli ekvivalent pohybu a rychlosti ve svých verších a považovali je za znak života 20. století. Sdružovali věci na první pohled nesourodé.

Aby mohl futurismus uskutečnit své záměry v praxi, byla vymyšlena teorie osvobozených slov – obsahová a syntaktická destrukce věty (slova se ve větě nebo verši skládala bez logické vazby, byla uvolněna grafická forma verše, interpunkce zrušena).

Ideologicky byl futurismus nejednotný. V Itálii sílící nacionalismus svedl tamější futurismus k fašismu a to díky Marinettimu. Ne všichni však za ním šli.

Hlavní myšlenky Manifestu futurismu:

  • láska k nebezpečí, odvaha, smělost, zmužilost

  • velebení automobilismu, rychlosti

  • oslavování války – hygieny světa; opovržení ženou

  • potírání moralismu

  • opěvování továren, nádraží, vzpoury; osvobození Itálie od profesorů, archeologů apod.

Futurismus se projevil i v Rusku, avšak v jiné podobě. Zatímco ten italský inklinoval k fašismu, ruský se dal do služeb revoluce.

Vladimir Vladimirovič Majakovskij (1893 – 1930) – prozaik, básník a dramatik. Nejvýznamnější ruský představitel futurismu. Narozen v Gruzii, několikrát zatčen za angažování se ve prospěch komunismu, studium malířství, architektury, sochařství, z učiliště byl vyloučen. Pracoval jako kreslič v Petrohradu, po vypuknutí VŘSR se přihlásil ke komunismu a psal především propagační poezii. Ve 20. letech jako přední sovětský básník mohl cestovat (Lotyšsko, Velká Británie, Německo, USA, Kuba). Ve svých básních užíval originálních obrazů a proměnlivého rytmu, který užil především v agitační poezii – používal např. krátké úsečné verše, jež měly napodobit zvuk pochodujícího davu. I když Majakovskij uvolnil syntaktickou vazbu, nikdy se jí nezřekl jako Marinetti. Roku 1913 vydává báseň Políček veřejnému vkusu – považováno za manifest. Poemy – Oblak v kalhotách, Flétna páteř, Válka a svět. Jedná se o poemy (oslavné básně). Vladimir začal postupem času polehoučku vystupovat s kritikou režimu. V roce 1930 páchá sebevraždu, ke které je donucen NKVD. Před smrtí jej ještě přinutili napsat dopis na rozloučenou.

Velemir Chlebnikov (1885 – 1922) – básník a dramatik. Studium na kazaňské a petrohradské univerzitě. Bohém, tulák, nezařaditelný samotář, v roce 1921 se účastnil vojenského tažení do Íránu, zemřel při návratu z cest po Kavkazu na otravu krve. Tvořil nová slova a nové rýmy → zaumnyj jazyk – za rozumem. Báseň Křídélkuje zlatopisem – jsou v ní obsažena slova jako smíšečkové, labuticha,, smáč…

K u b i s m u s

Vzniká ve Francii a projevuje se především v malířství. Představitelé – Pablo Picasso, George Braque. U nás se také výrazně projevil – Bohumil Kubišta, Emil Filla, skupina Tvrdošíjní (Václav Špála, Rudolf Kremlička, Josef Čapek, Jan Zrzavý aj.). Název směru odvozen od slova kubus = krychle. Rozloženost na geometrické tvary podle tří os, které jsou obsaženy v krychli, zrušili perspektivu.

Témata, do kterých materiál patří