Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Avantgardní proudy ve světové literatuře 20. století - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (785 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

K u b o f u t u r i s m u s

Guillaume Apollinaire (1880 – 1918) – básník, dramatik, anarchista. Nemanželský syn polské šlechtičny, otec neznámý. Dětství strávil v Monaku, později žil v Paříži. Patřil mezi pařížskou bohému (jeho přáteli a spolupracovníky – P. Picasso, A. Breton aj.). Hodně cestoval. Roku 1911 byl po nějakou dobu uvězněn pro podezření z krádeže fénických sošek, v době aféry týkající se krádeže Mony Lisy. Bojoval v 1. světové válce (u dělostřelectva a pěchoty), zraněn, trepanován pod chloroformem. Po rekonvalescenci působil v zázemí u odboru pro styk s tiskem, povýšen na hodnost poručíka, roku 1918 se oženil a zemřel na španělskou chřipku. Napsal dvě básnické sbírky:

DíloAlkoholy – báseň Pásmo – za pomoci přebírání myšlenek se dostává do různých krajů (téma objevování krajů), začíná ve Francii. Pokračuje v Africe – vždy po určitém symbolu následuje moře – symbol nespoutanosti a potom je i chvíli v Praze (hospody, Hradčany) a končí opět ve Francii. Po vzoru této básně vznikla metoda pásma.

Kaligramy.

– ve sbírkách využívá metodu asociativního spojování představ. Své básně psal do obrazců – ideogramů.

– drama Prsy Tiréziovy – příběh Terezy, která se chce stát mužem a uřízne si prsa. V předmluvě k dramatu poprvé zaznělo slovo surrealismus. Motiv byl označen za surrealistický.

Polytématická báseň – jedno téma (myšlenka) se přelívá do druhého na základě asociace → bez rozumu, výsledek básně se dostaví až ji přečteme – až se to celé slije dohromady.

Příklad kaligramu: tento

stromeček

který se chystá

p ř i n é s t p l o d y

se

po

do

to

D a d a i s m u s

Vzniká za 1. světové války v Curychu v Kabaretu Voltaire. Roku 1916 se tam sešli Tristan Tzara, Hans Arp, Hugo Ball, malíř Francis Picatia. Dadaismus je založen na náhodě a nesmyslu. Opovrhoval vším rozumným, s tím souvisí i název směru – francouzská dětská zkomolenina názvu pro hračku. Název vznikl tak, že vzali výkladový slovník francouzštiny a – existují dvě teorie – píchli do něj nožem na místo, kde se nacházelo již zmiňované slovo / ono slovo bylo tím prvním, jež tam uviděli.

Mechanický automatismus – umělecká metoda – rozstříhali libovolný článek, slova naházeli do pytlíku, potom je losovali a skládali vedle sebe → vznik neobvyklých metafor.

V letech 1918 – 20 vycházejí manifesty dadaismu. Dadaismus přestal postupem času umělce bavit, protože zestárli a vyčerpali nápady. Konec roku 1920.

André Breton (1896 – 1966) – básník a prozaik, tvořící přechod mezi dadaismem a surrealismem. „Z popela dada vzešel surrealismus“. Ovlivněn symbolisty, zabýval se pracemi S. Freuda (vyměnil si s ním i několik dopisů). Za 1. světové války sloužil v psychiatrickém středisku armády, když viděl blouznit vojáky, uvědomil si, že podvědomí, mozek stále pracuje, bez kontroly. Je zakladatelem psychického automatismu. Člen dadaistického hnutí, po čase však začal jeho prostředky shledávat neúčelnými a došlo mezi ním a Tzarou k názorovým střetům, rozešel se s dadaismem. Zakladatel surrealistické skupiny. Breton a jeho přátelé měli později stále větší problémy s komunistickou stranou, byl z ní vyloučen (spolu s Éluardem), stal se kritikem stalinismu, postavil se proti fašismu. V době španělské občanské války se připojil na stranu republikánů. Na pozvání V. Nezvala navštívil i ČSR. Po obsazení Francie Wehrmachtem odešel do USA...

Témata, do kterých materiál patří