Čapek Bílá nemoc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Autor: KAREL ČAPEK
Název díla: BÍLÁ NEMOC
Autor:
Charakteristika uměleckého textu jako celku:
-
literární druh
drama
-
literární žánr
tragédie (vědeckofantastické)
-
literární forma
próza
-
dominantní slohový postup
vyprávěcí
-
typ vypravěče
dialogy (střídání ich-forem)
-
vysvětlení názvu díla
Bílá nemoc – nemoc, která postihuje lidi středního věku, je nakažlivá a nevyléčitelná. Lék na tuto nemoc může přinést světu mír.
-
určení místa a času textu
místo: Blíže neurčené místo. Střídání jen několika různých prostředí (klinika, maršálova kancelář, Galénova ordinace, pokoj rodiny, čekárna před Galénovou ordinaci, atd.).
čas: neurčený, autorova současnost (zřejmě 1923)
-
Postavy:
• Dr. Galén - přezdívka Doktor Dětina, mladý lékař, laskavý, pomáhá chudým, naivní (myslí si, že dokáže zastavit válku), statečný a neústupný (odporuje maršálovi i pod hrozbou vězení), jako jediný objeví lék proti bílé nemoci. Léčí ale jen chudé a lidi bez vlivu, aby tak přinutil mocné k nastolení míru.
• Maršál – velitel vojsk, diktátor, bezcitný, slepě vede svůj národ do války -> touží po moci a vládnutí. Naprostým opakem dr. Galéna. Nakonec také onemocní bílou nemocí.
• Baron Krüg - Maršálův přítel, dodává mu zbraně -> majitel továrny na výrobu zbraní. Velmi podobné povahy jako maršál -> touží po úspěchu, moci, slávě.
• Dvorní rada Sigelius - lékař, ředitel nemocnice, touha po slávě a úspěchu, snaží se najít lék proti Bílé nemoci.
• Další postavy - matka, otec, syn, dcera, malomocní, zdravotníci.
-
stručné nastínění děje
Autorova předmluva – autor hovoří o poválečném stavu, kdy jednotlivec nic neznamená. Zdůvodňuje, proč nezvolil konkrétní nemoc a konkrétní zemi – situace zobrazená ve hře se dá aplikovat na více států.
Následuje drama o třech aktech ve 14 obrazech:
První jednání: Tři malomocní se baví o nemoci, která je postihla. Projevuje se bílou skvrnou někde na těle a odpadáváním masa. Dvorní rada Sigelius podává informace o nemoci novinářovi. Na tzv. bílou nemoc zemřelo již 5 miliónů lidí, postihuje osoby starší čtyřiceti let a nedá se léčit. Za dvorním radou přichází doktor Galén, bývalý spolupracovník jeho tchána. Rada mu nejprve nevěří, že dokáže bílou nemoc vyléčit, ale nakonec mu svěří pokoj č. 13 s nejhoršími případy. Rodina (otec, matka, dcera a syn) debatují o bílé nemoci nad článkem v novinách. Z pokoje č. 13 odchází skupina nadšených profesorů. Všechno pozorují dva asistenti, jeden z nich pomýšlí na soukromou praxi. Když Galén odmítne léčit Sigeliova soukromého pacienta, asistent nabídne svou léčbu, která zaručeně nefunguje, ale projeví se jeho obchodní talent. To Sigelius chválí. Do nemocnice dorazil maršál a ministr zdravotnictví. Jsou nadšeni úspěchem kliniky. Na zázrak se přijedou podívat také novináři, kterým Galén sdělí svůj vzkaz pro lidstvo. Je ochotný vyzradit svůj lék, pokud se všechny státy zavážou, že nebudou válčit. Pokud ne, bude dál léčit jen chudé. Sigelius Galéna vyhazuje z kliniky.