Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ceska poezie mezi dvema valkami

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

16. Česká poezie mezi dvěma válkami (proletářská poezie, Devětsil, mezigenerace)

Česká poezie 1.poloviny 20.století

V poválečném období se v české poezi projevuje několik směrů starších (civilizmus, vitalismus) a vnějších (proletářská poezie, poetismus, surrealismus)

Představitelé, básníci tohoto období: Jiří Wolker, Josef Hora, Jindřich Hořejší, Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, Konstantin Biebl

Básníci mezigenerace (vstup ve 30.letech): František Halas, Vladimír Holan, František Hrubín, Jiří Orten LZO

PROLETÁŘSKÁ POEZIE

Vzniká na počátku 20.let reaguje na konec 1.sv.války. Raduje se, ale i vyjadřuje nenávist k válce. Určena k recitaci. Jiří Wolkr vydává stať ´Proletářské umění´ 1922 – má charakter manifestu a mezi básníky proletářského umění patří Hořejší, Hora, Stanislav, Kostka Neumann. V roce 1920 vzniká avantgardní sdružení devět sil do kterého původně patřili básníci proletářského proudu (Hořejší, Vančura, Voskovec, Werich) pal poetisté, výtvarníci, divadelníci (Werich, Vančura). V roce 1922 vzniká programový sborník devětsilu a brněnská skupina Devětsil, která vydává časopis pásmo a začíná vydávat ReD (Revue Devětsilu), vůdčí osobností ReDu se stal Karel Taige – teoretik umění a literatury.

Znaky proletářské poezie:

  • poezie má sloužit nějaké myšlence

  • témata braly básníci z proletářského prostředí (sociální angažovanost)

  • uplatňují princip kolektivismu

  • původně hlavní mylšenkou je touha po spatření, touha po harmonii a soucit se sociálně starými

Jiří Wolker

  • tvůrce sociální balady

  • básník

  • psal pod vlivem sociálního cítění

  • umírá velmi mladý ( ve 24 letech na tuberkulózu)

Narodil se v Prostějově, po gymnáziu jde studovat do Prahy práva. Navštěvuje přednášky Šaldy. Léči se ve vysokých tatrách, matka si ho nechá přenést na vánoce domů, kde ve 24 letech umírá.

Dílo: Svatý kopeček – báseň, stala se součástí sbírky Host do domu – typická sbírka o křesťansky lidovém soucitu s trpícími a chudými lidmi (vyjadřuje lásku k celému světu), touha po harmonii. Najdeme zde lyrizaci všedního dne = píše o všedních věcech kolem nás a hledá v nich poezii (Poštovní schránka)

2. sbírka Těžká hodina – soucit vystřídala vzpoura, jde o přechod mezi mladíkem Wolkrem a mužem Wolkrem. Vyjadřuje své názory. Najdeme zde sociální balady o Očích Topičových, či balada O nenarozeném dítěti – dva milenci, velmi chudí, musí jít na potrat, báseň Umírající – vyznání Wolkera těsně před smrtí

Josef Hora

  • novinář, překladatel z ruštiny

  • sbírka Pracující den – zamyšlení nad osudy horníků a naděje, že se budou mít lépe

Jindřich Hořejší

  • představitel proletářské poezie

POETISMUS

  • avantgardní směr, který se projevil v české próze

Volně navazuje na proletářské umění. S jeho pojmem se setkáváme poprvé v předmluvách k 2.sbírkám Jaroslava Seiferta (město v slzách, samá láska) jednu napsal Vladislav Vančura a druhou Karel Taige. Karel Taige v roce 1922 píše stať ´Nové umění proletářské´ - je považováno za první signál, že se rodí nový směr, kde překládá Taige svou představu sociálního umění

Témata, do kterých materiál patří