Český realismus
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Májovci
60. léta 19. století
Vítězslav Hálek a Jan Neruda vydali almanach Máj, který se hlásil k odkazu Máchova Máje. Nastupující generace obdivovala Máchu nejen jako autora slavné básně Máj, ale také pro jeho postoj ke světu.
Jan Neruda – básník, prozaik, dramatik, literární kritik, novinář
Narodil se v Praze. Dětství prožil v bídě na Malé Straně. Studoval gymnázium. Střídal zaměstnání, byl úředníkem i učitelem. Aby se po otcově smrti postaral o rodinu, přerušil studium práv a filosofie. Začal psát pro noviny a novinářem zůstal do konce života. Do Národních listů napsal přes 2260 fejetonů (vtipných komentářů) pod značkou rovnoramenného trojúhelníku. Byl zamilován do Anny Holinové. Po neúspěšném vydání sbírky Hřbitovní kvítí, se obával že ji nedokáže uživit, a tak se s ní rozchází. Nikdy ji však nepřestal milovat. Platonicky se zamiloval do Karoliny Světlé, která pro něj byla inspirací. Vztah ale raději ukončili kvůli pomluvám ve společnosti. Neruda rád cestoval a byl skvělým tanečníkem a společníkem. Zemřel v rodné Praze.
Básník
Hřbitovní kvítí = sbírka, která nebyla přijata společností. (Kvůli tohoto neúspěchu se rozešel s Annou Holinovou). Básně protestují proti nespravedlivému majetkovému rozvrstvení společnosti, které je vidno i na hřbitově.
Knihy veršů: sbírka vyšla až po 10 letech. Je rozdělena do 3 oddílů
Výpravných: obsahuje známé epické básně, které zdůrazňují sociální motivy. Nejznámější: Dědova mísa, je epická, rýmuje se. Báseň poukazuje na vztahy mezi rodiči a dětmi a bídu nejchudších vrstev.
lyrických a smíšených = 3 oddíly: věnován otci (vznik u otcova smrtelného lože), matce, Anně Holinové (intimní lyrika, vyznává ji lásku, a lituje že si ji nevzal)
Časových a příležitostných
Písně kosmické: odlišná sbírka, je optimistická, věří v budoucnost lidstva, které jednou dobude vesmír. Nejznámější báseň: Jak lvové bijem o mříže. Touto sbírkou se stal Neruda uznávaným básníkem.
Balady a romance: zaměňuje obvyklé rysy balady a romance. Balady jsou tedy veselé, humorné a hravé básně (Balada Rajská, Balada Česká). Romance mají tragický ráz a špatný konec (Romance helgolandská). Náměty básní jsou nejrůznější.
Prosté motivy: sbírka je rozdělena do 4 částí podle ročních období. Jarní příroda je ve znamení dětství a mládí (příprava, dozrání), letní pohoda si vychutnává zdravý a plodný život. Podzim vzpomíná na mládí a je to čas sklizně. Zima teskní nad uběhlým životem.
Zpěvy páteční: sbírka byla vydána posmrtně J. Vrchlickým. Využívá symbolu Velkého pátku – utrpení Ježíše Krista přenáší na celý český národ. Autor věří ve vzkříšení a předpovídá národu lepší budoucnost. Sbírka je alegorická (symbolická).
Prozaik
Povídky malostranské – kniha se skládá ze 13 povídek, ve kterých Neruda popisuje svoje mládí, které prožil na Malé Straně a také příběhy místních obyvatel. Nejznámější: Přivedla žebráka na mizinu (oxymorón), Doktor Kazisvět, Pan Ryšánek a pan Schlegl, Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku, Hastrman