Český realismus
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Český realismus
Období 40. – 50. let 19. století
Znaky: zachycení skutečných jevů, respekt člověka vůči skutečnosti
V české literatuře začal realismus později
Autoři: Karel Havlíček Borovský, Božena Němcová
Božena Němcová
Její původ není zcela známý. Pravděpodobně se narodila ve Vídni panskému kočímu Johannu Panklovi a české služce Terezii Novotné. Dětství prožila v Ratibořicích u České Skalice, později byla dána na výchovu do rodiny úředníka ve Chvalkovicích. Zde se začíná seznamovat s literaturou. V 17 letech bylo provdána za Josefa Němce, který byl vlastencem a pracoval jako celník. Měli 4 děti. Manželství nebylo šťastné, rodina se často kvůli Němcova povolání stěhovala. Její nejznámější dílo Babička vzniklo v období, kdy byla hlídaná tajnou policií a po smrti syna Hynka. Zemřela v Praze v lednu roku 1862.
Romantismus: Národní báchorky a pověsti (např. Potrestaná pýcha, o chytré horákyni)
Její povídky kolísají mezi romantismem a realismem. Povídky: Divá Bára, Babička, V zámku a podzámčí.
Babička = vrcholné dílo, zachycuje idylické vzpomínky na dětství prožité v ratibořickém údolí. Hl. postavou je babička Magdalena Novotná, která přijela do Ratibořic na Staré bělidlo za dcerou Terezkou, zetěm panem Proškem a svými vnoučaty Barunkou, Janem, Vilémem a Adélkou. Povídka je tvořena dvěma dějovými pásmy. 1. část je popisován babiččin příjezd na Staré bělidlo a líčen její všední den, vztah k lidem, práci a přírodě. V 2. části je děj líčen v závislosti na roční období, v závěru jsou popsány poslední dny babiččina života.
Karel Havlíček Borovský = prozaik, básník, satirik, novinář
Narodil se v městečku Borová u Přibyslavi v kupecké rodině. Studoval teologii a filosofii na Karlově univerzitě. Kvůli jeho kritice absolutismu byl vyloučen ze školy a poté odešel do Ruska. Tady napsal první epigramy. V díle Obrazy z Rus kritizuje ruský absolutismus a po návratu do Čech už nepodporoval panslavismus. Založil Národní noviny. Po revolučním roce 1848 musel zastavit jejich vydávání. V Kutné Hoře začal vydávat časopis Slovan. Borovský je považován za zakladatele nového novinářství. Roku 1851 byl zatčen a poslán do exilu v Brixenu. Vrátil se po 4 letech po smrti své ženy. Roku 1856 zemřel a jeho pohřeb se stal demonstrací proti Bachovu absolutismu.
Epigramy (krátká satirická báseň s jadrnou pointou): oddíly sbírky: Církvi, Vlasti, Králi, Světu, Múzám (umění).
Satira
Tyrolské elegie (žalozpěvy) = žertovným způsobem popisuje Havlíčkovo zatčení a jeho vyhoštění do Brixenu.
Král Lávra = báseň na motivy irské pohádky. „Dobrý“ král má oslí uši a každého kdo je uvidí, nechá oběsit. Báseň se vysmívá absolutismu (konkrétně Bachovi). Prostředí ani čas nejsou určeny.
Křest svatého Vladimíra = kritika ruského absolutismu. Báseň nebyla dokončena.