Egon Hostovský Cizinec hledá byt
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
-Román je vyprávěný v er-formě (z 3. Osoby)
-Jeho hledání bytu se stává symbolem nekonečné pouti
-Spíš než skutečným člověkem je ztělesněním touhy po nadosobním cíli, jehož se mu však nakonec nepodaří dosáhnout.
-Proti své vůli přináší bližním neštěstí a deziluzi.
-Marek se zaplétá do složité sítě mezilidských vztahů: v lidech, s nimiž se setkává, vyvolává prudké otřesy, rozvrací jejich
svět pouhou svou přítomností, bez jediného cíleného činu.
-Hostovský hlavního hrdinu záměrně ponechává bez přesné charakteristiky, Marek zůstává záhadou pro ostatní hrdiny -románu i pro čtenáře.
-Propracované psychologické portréty ostatních postav.
Úryvky
1.
Celý Markův život souvisí s touhou dokončit práci na medicínském objevu, prostředku k záchraně lidských životů. Autor poukazuje také na to, že všechny zajímá jen doktorův zevnějšek, zvyky, národnost, minulost, ale nikoliv jeho práce.
„Já nejsem nic, kdežto má práce je všechno. Bohužel, jen to ubohé nic upoutává pozornost lidí, má národnost, má minulost, mé soukromí … Mám v hrsti veliký dar a jdu s ním mezi lidi, prosím je snažně, aby mi dopřáli klid a čas k otevření dlaně. Ale oni dumají nad mými prsty, nad zápěstím …“
Doktor Marek touží po tom, aby lidé pochopili jeho poslání, práci, ale ti o ni nemají zájem. Když se doktor Marek snaží o své práci povědět profesoru Wagnerovi, tak profesor o práci nechce nic slyšet, protože si myslí, že by tomu nerozuměl.
2.
O své minulosti a životě se doktor Marek v celé knize zmiňuje jen jednou:
„Nicméně tolik už toužím po tom, abych přestal být hostem. Pochopte to: sedm let utíkám ze země do země; pokud nevojančím, žiji výhradně z pohostinství. Teď je po válce a já mám konečně trochu peněz, mám stipendium, příležitost k práci, významné práci, ale čert chce, abych i nadále byl hostem.“
Doktor Marek vyjadřuje touhu po normálním životě, domově, který neustále hledá. Náhodou se dozvíme, že měl nebo má někde nějakou ženu a syna, kterému posílá domů potraviny a oblečení. Čtenář zjistí až v půlce knihy, že práce doktora Marka spočívá ve vyléčení vysokého krevního tlaku, jinak zůstává postava doktora Marka zahalena tajemstvím.
3.
Tato neznámá se nám prezentuje jako tajemná žena, ale postavy, které slyší doktora Marka s touto ženou mluvit, mají pocit, že doktor Marek mluví s někým, kdo nepochází z našeho světa. Tajemná žena symbolizuje smrt. Rozmluvu s ní zaslechne náhodou služebná u Wagnerových, která ji nazve „svatou Panenkou“, dále je tajně poslouchá Carson, která tuto ženu pokládá za Markovu milenku. Když o tom pak přemýšlí, bleskne jí hlavou myšlenka, že ta žena možná není z tohoto světa, ale pak tuto myšlenku zavrhne. O tajemné ženě říká doktor Marek tajemně:
„Stačí, abych komusi napsal nebo zatelefonoval a budu vzápětí odvolán od všech trápení. Nejsem tak docela sám, existuje totiž někdo, kdo mě má rád…“