Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Egon Hostovský Cizinec hledá byt

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.09 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Egon Hostovský

Narození: 23. dubna 1908, Hronov

Úmrtí: 7. května 1973, Montclair, New Jersey, USA

Vzdělání: Univerzita Karlova

Prozaik a autor psychologických próz, který dokázal ve svých románech postihnout pocity odcizení lidí, kteří se snaží nalézt svou identitu. V jeho prózách lze vidět vliv Dostojevského a Kafky (postavy jsou často židovského původu jako autor). Hostovský strávil více jak polovinu svého života v exilu, r. 1939 uprchl před nacisty, od února 1948 dal před komunistickou diktaturou přednost životu “cizince mezi cizinci“.

Důležité body životopisu:

Narodil se v početné židovské rodině. Byl nejmladším z osmi dětí, spolumajitele nevelké textilní továrny.

Když byla naše země okupována Německem, vydal se do Paříže, Libanonu a odtud do New Yorku. Po válce se vrátil domů. V roce 1950 se natrvalo usadil v USA. V Americe působil Egon Hostovský nejprve jako učitel češtiny, potom jako novinář a redaktor Svobodné Evropy.


Dílo:

Bohatá prozaická tvorba Egona Hostovského v sobě nese několik výrazných rysů: je to jeho specifické české židovství, expresionismus po 1. světové válce a později filozofie existencialismu a moderní psychologie.

Ve svých prózách se Egon Hostovský soustřeďuje na téma narušení mezilidského dorozumění, jeho hrdinové se cítí cizinci mezi lidmi. Trpí pocitem osamění, marně se pokoušejí navázat trvalejší vztahy.

Zaměřuje se na introvertní (uzavřené) jedince, nebo jedince se silnými pocity odcizení a odloučenosti

Postavy nedokáží řešit komunikační a sociální problémy a mají pocity bezvýchodnosti a cizosti mezi lidmi.

Cizinec hledá byt
Případ profesora Körnera
Žhář

Listy z vyhnanství - 1946, povídky, psychologický obraz emigranta

Úkryt - 1946, nalezení životního smyslu v aktivním odporu proti zlu
Půlnoční pacient - 1958, román patří ke klíčovým dílům jeho tvorby


Cizinec hledá byt

Vydání: 1947

Žánr: Román

Popis:

Český lékař Václav Marek odjíždí do New Yorku, aby mohl dokončit svoji výzkumnou práci o léčbě vysokého krevního tlaku. Jeho jediným požadavkem je nalézt místo, kde by měl svoji vlastní postel, psací stůl a klid na práci. Přestože má klidnou a vstřícnou povahu dostává se do konfliktu s domácími, či s nájemníky, po vystřídání několika bytů konečně nachází klid u českého dělníka Václava Nováka, sem už však přichází jako těžce nemocný a zanedlouho umírá.

Obsah:

S Václavem Markem se poprvé setkáváme v okamžiku, kdy opouští své dosavadní zázemí, vydává se na cestu za novým domovem. Na své cestě se seznamuje se spoustou nových známostí, ovšem nikde nenachází, co hledá a jeho cesta se mu jen komplikuje. Předposlední Markovou zastávkou je paní Elizabeth Stoneová. Při odchodu ze setkání s paní Stoneovou Marek obdrží šek na tisíc dolarů, který mu má pomoci v nalezení klidného místa k dokončení jeho vědecké práce. S šekem Marek odchází do hotelu, kde požaduje ubytování na jeden týden, za což je ochoten zaplatit celou získanou částku. To se recepčnímu jeví jako značně podezřelé a v domnění, že Marek nenabyl šeku legálně, na něj zavolá policii. Ještě před jejím příjezdem z hotelu rozzuřený Marek odchází se sdělením, že ho policie či kdokoli jiný může nalézt „u pana Nováka na východě v 71. ulici, číslo domu 107.“ Dělník Václav Novák, se kterým se Marek již dříve během svého „bloudění“ New Yorkem setkal, a který mu mimo jiné doporučil pokoj v ubytovně, je stejně jako doktor Marek českým emigrantem. V bytě Václava Nováka doktor Václav Marek záhy umírá.

Témata, do kterých materiál patří