Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Egon Hostovský Žhář

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.65 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Žhář

Egon Hostovský
(23. dubna 1908, Hronov – 7. května 1973, Montclair, New Jersey v USA)

Byl český spisovatel. Byl bratranec rakouského spisovatele Stefana Zweiga.
Vystudoval gymnázium v Náchodě (1927), poté začal studovat filosofii v Praze, roku 1929 přešel na universitu do Vídně, ale tam brzy studia zanechal.
Roku 1930 se vrátil do Prahy, kde pracoval v několika nakladatelstvích jako nakladatelský redaktor. V roce 1937 se Egon Hostovský stal úředníkem československého ministerstva zahraničí, roku 1939 pracovně odjel do Bruselu, odkud po okupaci Československa (15. března 1939) emigroval do Paříže, po jejím dobytí do Portugalska a roku 1941 do USA, kde byl zaměstnán v New Yorku na československém konzulátu. Po druhé světové válce se vrátil do Československa, kde opět pracoval na ministerstvu zahraničí. Roku 1948 po druhé emigroval – odešel do Dánska, pak Norska a nakonec do USA, kde pracoval nejprve jako učitel češtiny, později jako novinář a redaktor rádia Svobodná Evropa. Po jeho smrti byla založena literární Cena Egona Hostovského.

Jeho tvorba je ovlivněna jeho židovským původem a dvojí emigrací. Jeho hrdinové zápasí se zlem, jsou vinou politického vývoje nuceni odejít z vlasti, hledají ztracené jistoty a kořeny. Tvorbu před první emigrací ovlivnil expresionismus a dílo Fjodora Michajloviče Dostojevského. V díle jsou výrazné pocity vykořeněnosti a pronásledování, schizofrenní rozpolcení osobnosti, bezvýchodnost až existencialismus hlavních hrdinů.

Postavy:
Kamil
- patnáctiletý chlapec, který se ocitá na rozcestí mezi dětstvím a dospělostí; cítí se osamocen a nepochopen; ve své rodině pozoruje velké napětí mezi matkou a Eliškou (jeho sestrou), což ho trápí; zamilovává se do Dory (Eliščiny kamarádky), kvůli které je ochoten udělat skoro vše; je zhrzený jejím odmítnutím, a tak napíše žhářské dopisy
Eliška - sestra Kamila, která vyrůstala v klášteře; po návratu domů vede velké rozepře s matkou, s níž si vůbec nerozumí a vzpouzí se jejím příkazům; následně utíká s básníkem do Prahy, netušíc, že se zanedlouho opět navrátí do svého domova
Dora - kamarádka Elišky; koketka, která si ráda zahrává s city ostatních, ráda na sebe upozorňuje; do svých her zaplete i Kamila
Simon - hostinský, otec Kamila a Elišky
matka - manželka Simona, matka Kamila a Elišky; ve svém manželství není šťastna, vdávala se z povinnosti; cítí se osamocena a nepochopena svým okolím, na které působí tvrdě a bezcitně; ovšem je pouze zhrzená a sama; často se dostává do konfliktu s Eliškou

Obsah:

Děj románu se odehrává v poklidném až ospalém horském městečku Zbečnov, jehož středobodem je hospoda U Stříbrného holuba. V té se každý večer scházejí místní muži.

V rodině Simonů panuje nesourodý vztah mezi matkou a dcerou, která se domů vrátila z pobytu v klášteře. Eliška chce na návštěvu do Zbečnova pozvat svou přítelkyni z kláštera, matka však s návštěvou nesouhlasí a nechce ji dovolit. Přítelkyně Dora nakonec přijede a hned po jejím příjezdu se do ní zamiluje Eliščin bratr Kamil. Dora si s Kamilem zahrává a vnukne mu myšlenku, že kvůli ní musí udělat něco mimořádného. Dora je po čase matkou z domu vyhnána a bez rozloučení odjíždí. Po jejím odjezdu se postupně objeví dva žhářské plakáty, jejichž výhružky se vyplní.

Témata, do kterých materiál patří