Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Flaubert - Pani Bovaryova

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ema se opět začne zabývat svými představami o skvělém životě. Karel si začal všímat Eminých nálad a záliby v luxusním zboží. Ema se opět začíná stýkat s Leonem. Karel nic netušil a navíc na Emu přepsal veškerý majetek. Ema se velmi rozmazlovala a zadlužila se, kde mohla, až už to bylo neúnosné a nikdo jí nechtěl půjčit, ani Leon. Ema se rozhodla skoncovat se svým životem a otrávila se arzenikem. Karel, který ztrátu milované ženy psychicky neunese, zanedlouho umírá. Dcera Berta je dána do péče babičce, která po čase také zemře. Nakonec Berta skončí u své chudé tety a už od dětství si musí vydělávat na živobytí.

Okolnosti vzniku díla

Pravděpodobně vznikl ze skutečného životního příběhu žáka Flaubertova otce, ale Gustave Flaubert sám říkal, že v románu není nic z jeho citů, ani z jeho života.

Poprvé vydáno v Paříži v roce 1857. Pro skandálnost a nemravnost obsahu byl autor postaven před kárný policejní soud, vyvázl díky dobré obhajobě.

„bovarismus“ = útěk od světa reality do světa snů a iluzí

Vliv díla

Několikrát zfilmováno. Nejpovedenější francouzské zfilmování z roku 1933.

Ostatní autoři tohoto období

Honoré de Balzac – Otec Goriot (Francie) realizmus

Emile Zóla – Nana (Francie) realizmus

Charles Dickens – Oliver Twist (Anglie) realizmus

Karl May – Vinnetou (Německo)

Alois Jirásek – Psohlavci (ČR) novoromantizmus

Stendhal – Červený a černý (Francie) romantizmus

Nikolaj Vasiljevič Gogol – revizor (Rusko) romantizmus

Námět

Flaubert našel námět k dílu v novinách, po přečtení zprávy, že blízko Rouenu se otrávila žena venkovského lékaře, a jejímuž skonu předcházelo manželské drama. Prostředí paní Bovaryové je shodné s tím, ve kterém spisovatel žil. Jde o okolí Rouenu.

Myšlenka

Myšlenkou je kam až může člověka dovést nenaplnění jeho ideálů.

Plán kompoziční

Kniha je rozdělena do tří částí z hlediska hlavního místa děje a v rámci každé části je rozdělena do kapitol. Kniha je psaná chronologicky s občasnými odkazy na minulost postav. V příběhu je jedna hlavní dějová linie.

Plán jazykový

Autor píše v krátkých souvětích, ve kterých často využívá obrazná přirovnání. Dílo je psáno ve třetí osobě (v tzv. er-formě).

Znaky realismu

  • 1. Kritika toho, že plnohodnotný život mohou žít pouze lidé z vyšší vrstvy.

  • 2. Autor se zde zabývá problémem sňatku bez lásky.

  • 3. Autor se v díle snaží o objektivní popis, proto je někdy popis místa nebo děje strohý, a zabývá se pouze významnými skutečnostmi.

  • 4. V díle lze rozpoznat společenské bariéry a rozdíly mezi jednotlivými společenskými vrstvami.

Srovnání s autorovými díly

Z autorových děl je „Paní Bovaryová“ nejvíce podobná dílu „Citová výchova“, ve které je hlavní hrdina Fréderic Moreau stejným snílkem jako Ema Bovaryová, oba sní o lepším životě, avšak Ema se pro to rozhodne něco udělat a chvílemi se i její sny plní, kdežto Fréderic zůstane pouze u svých snů.

Témata, do kterých materiál patří