Havran- čtenářský deník
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Havran, Edgar Allan Poe
Literárně historický kontext
Edgar Allan Poe byl významný americký spisovatel, básník, literární kritik a redaktor 19. století. Jeho práce měla velký vliv na literaturu, zejména na horor, gotickou literaturu a detektivní žánr. Poe se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu a zemřel 7. října 1849 v Baltimoru.
V době, kdy Poe tvořil, byla americká literatura teprve na začátku svého rozvoje. Literatura té doby byla silně ovlivněna romantismem, což je literární a umělecký směr, který kladl důraz na emoce, pocity a krásu přírody. Sice je Poe často spojován s romantismem, jeho díla se vyznačují temnějšími a hororovými prvky, což jej odlišuje od ostatních romantických autorů, kteří často oslavovali krásu a vznešenost přírody a lidských citů.
Poe byl také významným představitelem gotické literatury, která se zaměřuje na temné, tajemné a často nadpřirozené prvky. Gotická literatura vznikala v 18. století.
Báseň "Havran" by se dala označit za „pamět kultury“- většina Američanů (nejen) ji zná, i když ji vůbec nečetli. Báseň má více než 40 překladů, ale jak už to u básní bývá, jsou často zkreslené. Četl jsem překlad Vítěslava Nezvala, ale také originál a jsou tam určité rozdíly. Nezval si přidal něco ze své poetiky a Poeovu poetiku trochu upozadil.
Analýza uměleckého textu
Literární druh a žánr
Poezie, epická báseň s baladickým nádechem.
Časoprostor
Minulost, prosincová/lednová půlnoc.
Kompoziční výstavba
Báseň je napsaná v osmi strofové trocheji, což je pro anglickou poezii neobvyklé (častěji se používá jamb). Tím dokázal navodit hororovou atmosféru. Nezval v překladu tuto metrickou strukturu nedodržuje. Báseň je složena ze šestiřádkových strof s rýmovým schématem ABC BBB. Čtvrtý a pátý verš obsahuje epiforu (opakování stejných slov na konci veršů). Šestý verš je čtyřstopý a končí výrazem "-or".
Vypravěč a postavy
Báseň je retrospektivní, vypravěč vzpomíná na danou noc.
Postavy:
Havran: Symbol smrti a zla, posel z nebe nebo pekel, nositel špatných zpráv.
Vypravěč: Na prahu snu a bdění, možná i šílenství. Nejspíše básník truchlící pro svou milou
Lenor: Vypravěčova zesnulá milenka.
Jazykové prostředky
V básni je použita personifikace (havran), ale jinak je zde málo metafor a básnických tropů. Význam je často skryt mezi řádky. Metafory: "pták ve svém ebenovém zjevu". Metonymie: "plutonovský havrane" atd. Další použité jazykové prostředky zahrnují rýmy, epifory, anafory, refrén, asonance (evil, devil), aliterace (opakování stejných písmen) a epifory.
Příklady výrazných frází:
"Říká si už víkrát ne" x "which such name is nevermore"
"Once upon" x "jednou o půlnoci"
"Při vzpomínce blednu, snad to bylo v lednu" x "bloody December"
Motivy a téma
Hlavními motivy jsou smrt, beznaděj, strach z neznáma, setkání s ďáblem (jak zmínil Nohavica). Havran spíše vypravěče trápí, než aby mu něco nabízel.