Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jan Kollár - referát

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (142.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dlouhodobé Kolárovo odloučení od míny způsobilo, že bezprostřední prožitek se změnil spíše ve vzpomínku na lásku. Mína se stávala básníkovi víc a víc představou a to jí dalo podobu do jisté míry blízkou Dantově obrazu Beatrice.

Z Kolárových básní které vyšly jen v časopisech nebo kolovaly mezi vlastenci v opisech, je významná elegie Vlastenec. Svobodný stát považuje Kolár za svobodné právo každého národa a osvobození slovanských národů mu splývá s osvobozovacím hnutím jiných národů. Uvědomuje si , za jak těžkých podmínek se vede boj, proto vyzývá vlastence, aby nahradili sílu velikostí ducha.

Pobyt v Pěšti a svízelné podmínky, v nichž musel Kolár probojovávat slovenské menšině jazyková práva, vzdálenost od Prahy a podezřívání jemuž byl vystaven ze strany úředních míst, to všechno ztrpčovalo básníkovi život. Smysl smysl svého dosavadního života viděl v lásce k Míně a v lásce k národu. Oba ideály se začaly vzájemně prostupovat. Žil vzdálen českému i slovenskému kulturnímu prostředí, tedy „mimo vlast“, pochopil proto po svém i vztah k vlasti.

Všechny tyto okolnosti ovlivnily další Kolárovu tvorbu. Zatímco v básních převažoval subjektivní postoj, ve Slávy dceři podřídil osobní prožitek ideálům nadosobním.

Slávy dcera

  • rozsáhlá básnická skladba uvedená před zpěvem

  • obsahuje 5 zpěvů (původně 3) pojmenovaných podle řek protékajících slovanským územím (Sála, Labe, Dunaj, rozšířeno o Léthé – slovanské nebe a Acheron – slovanské peklo)

  • zpěvy obsahují přes 600 vlasteneckých a milostných znělek = sonetů

Hlavní téma: osudy Slovanstva, naděje na jeho slavnou budoucnost, láska k Míně (což byla dcera slovanstva = alegorie) a věčné milence autora

Forma: elegie = žalozpěv nad zašlou slávou Slovanstva a zpěv o slavné budoucnosti

Slávy dcera (1824) byla rozšířeným a přestavěným vydáním básní. Živá Mína se proměnila v alegorii slovanstva., milostná touha splynula s vlasteneckým citem. Jednotícím kompozičním základem Slávy dcery se stala představa pouti slovanskými zeměmi. První znělky, vzniklé patrně ještě v Jeně s související s pobytem v Sasku dali označení prvnímu zpěvu Sála. Oddíl znělek, v nichž se touha po vzdálené milence spojuje s básníkovým rodným Slovenskem, dostal pojmenování Dunaj. Mezi oba oddíly vložil Kolár zpěv Labe, spjatý s básníkovým pobytem v Čechách.

Nejen na současníky ale i na pozdější generace působil nejsilněji Předzpěv. Předzpěv je patetická elegie nad slovanskou minulostí v níž často vítězilo násilí nad právem a spravedlností. Křivda spáchaná na slovanských národech je skvrnou v dějinách lidstva.

Předzpěv není jen žalozpěvem nad slovanskou minulostí. Kolár dovedl i zde najít slova důvěry v lepší budoucnost slovanských národů.

Do jednotlivých znělek uložil Kolár vedle milostné a vlastenecké lyriky i prvky didaktické a reflexivní, takže v některých z nich vyslovil přímo programově zásadní představy a naděje nové národní společnosti. Ve verších znělky Nepřepisuj svaté jméno vlasti kraji tomu, v kterém bydlíme chápe Kolár pojem vlasti jako pospolitost jazyka a kultury.

Témata, do kterých materiál patří