Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jeden den Ivana Děnisoviče

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.98 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Autor: Alexandr Solženicyn
Rok vzniku: listopad 1962
Původní název: Один день Ивана Денисовича
Překladatel: Sergej Machonin
Čtená verze:
SOLŽENICYN, Alexandr. Jeden den Ivana Děnisoviče. Praha: Nakladatelství politické literatury, 1963. ISBN 25-148-63.

Forma:

Literární žánr: novela (s autobiografickými prvky)
Literární druh: próza

Jazykové prostředky:
Kniha je psána v er-formě, je v ní použita vnitřní a přímá řeč. Překlad by si zasloužil lepší provedení, je na ně vidět, že ho dělala rusky mluvící osoba. Jsou v něm občasné pravopisné chyby a text jaksi ztrácí jiskru.

Obsah:

Děj:
Začíná další den. Venku fouká zimní vítr a teplota je -27 °C. Kniha popisuje jeden den v životě běžného vězně v pracovním táboře. Příběh nese autobiografické prvky a je založen na skutečných událostech v poválečném Sovětském svazu.

Ivan Děnisovič:
Šuchov, celým jménem Ivan Děnisovič a vězeňským číslem Šč-854, je válečný veterán a vězeň v gulagu. Do gulagu byl poslán za údajnou velezradu během války, kterou ve skutečnosti nespáchal. V době příběhu je mu 40 let, je plešatý a pohublý. Je opatrný, propočítavý a drží basu. Pochází z Kolchozu, má ženu a dvě dcery. Jeho syn mu zemřel krátce po narození. Byl odsouzen k 10 letům trestu, z nichž si již 8 let odseděl.

Vězni:
• Pavlo – západní Ukrajinec, zdvořilý, velitel skupiny, mladý, slušně vychovaný
• Aljoška – baptista, veselý, optimistický, smířený samotář (satira na Dostojevského)
• Kilgas – Lotyš, vtipný, odsouzený k 25 letům, nekouří, má rodinu
• César Markovič – mladý, pracoval jako filmař, černý a hustý knír, neznámý původ
• Ťurin – vedoucí vězeňské práce, sympatický a vždy nápomocný, umí řídit lidi

Ostatní postavy:
• Volkovoj – kapitán dozorců, obávaný vězni i dozorci, silná autorita, jižanský vzhled
• Kolja Vdovuškin – felčar, organizovaný, byl student literatury, v gulagu je za trest
• Tatar – dozorce, přísný a neúprosný

Denní rozvrh:
Každý den začíná budíčkem v 5:00. Nastává spočítání, snídaně a nástup s kontrolou (6:30), kde vás prošacují. Poté se v zástupu jde na pracoviště. Udělejte jeden krok stranou a zastřelí vás. Tam se poté pracuje až do jedné, kdy se jde na oběd. Oběd je většinou 50g kaše na člověka. Po obědě se všichni vrací do práce. Práce končí v 18:00, poté se všichni opět přepočítávají a vrací do tábora, což většinou trvá více jak hodinu. Po návratu se jde na večeři a proběhnou další dvě kontroly. Poslední kontrola začíná v 21:00. Poté mají trestanci volný čas až do večerky, která je cca v 22:00.

Co je to „Gulag“?
Gulag, neboli Glavnoje upravlenije lagerej (Hlavní nápravný tábor), bylo označení pracovních a koncentračních táborů v Sovětském svazu. Tyto tzv. gulagy vznikali za Lenina a neoficiálně fungovali až do pádu SSSR. Většina těchto táborů se nacházela na Sibiři a byli do nich posíláni odpůrci režimu, vězni, zrádci vlasti, inteligence a lidé režimu nepříjemní. V gulazích končili nejen Rusové, ale také lidé z různých koutů východního bloku (včetně Čechů). Tito vězni byli využívání jako levná pracovní síla, pracovali na stavbách železnic a jiných zařízení (například Bělomořský kanál). Za celou dobu jejich fungování jich vzniklo okolo 30 000 (oficiálně jen 476, přesný počet není známý, jejich pozice se často měnili).

Témata, do kterých materiál patří