Karel Jaromír Erben - Kytice
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Svatební košile:
Jedna panna čeká na svého milého, který je v cizině. Už mu ušila košili, ale on se stále nevrací. Náhle někdo zaklepe na dveře a ona poznává svého milého. Ten ji zavede na hřbitov a ona stráví noc v márnici s nebožtíkem.
V této básni Erben poukazuje, že člověk by neměl propadat zoufalství. Před smrtí ji zachraňují modlitby a pokání.
Polednice:
Matka neměla trpělivost s dítětem, které pořád křičelo a nebylo k utišení. Začala mu vyhrožovat, že na něj zavolá polednici. V poledne polednice opravdu přišla. Matka se lekla a vzala dítě na klín a silou ho držela. Jakmile polednice po dítěti vztáhla ruku, matka omdlela. Když přišel otec z roboty, matku vzkřísil, ale dítě bylo udušené.
Hlavní postavy:
Postavy nejsou většinou blíže popisovány, hlavní roli hrají
ženy, převážně matky, které mohou jak pomáhat, tak i ubližovat svou mateřskou
láskou. Postavy se liší od většiny hrdinů z této doby. Na rozdíl od romantických, bouřlivých, po svobodě toužících jedinců jsou mírné a pokorně přijímají svůj osud, stejně jako trest za úmyslný či neúmyslný prohřešek. Avšak čas ani prostředí nejsou rozhodující, celým základem je etický přístup.
Umělecký směr - Romantismus:
Je umělecký směr 1. Poloviny 19. století. V českých zemích se prosadil asi ve 30-40 letech 19. století. Prosadil se zejména v literatuře. Název je dovozen od slova román = prozaický epický žánr. Romantismus je odrazem odporu umělců vůči soudobé společnosti. Autoři zde vyjadřují sny o lepším, dokonalejším světě. Cítí nepřekonatelný rozpor mezi sebou a společností.
Rysy Romantismu:
individualismus – klade důraz na svobodu jedince
způsob zobrazení skutečnosti je subjektivní
romantikové se zajímají o historii a Ústní Lidovou Slovesnost
častým námětem je láska
rámec děje tvoří příroda
klade důraz na fantazii, tajemnost a osudovost
ruší pravidla, dává volnost verši a vytváří bohaté metafory
Další představitelé:Karel Hynek Mácha (Máj), Josef Kajetán Tyl (Strakonický dudák), Božena Němcová (Babička), Karel Havlíček Borovský (Tyrolské elegie)
Význam díla v současnosti:
Velikost a úskalí mateřské lásky, nad kterými se kniha zamýšlí ve většině baladických písní.