Karel Jaromír Erben - Kytice
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Karel Jaromír Erben - Kytice
Zařazení do kontextu:
K. J. Erben byl český básník, historik, folklorista, archivář, sběratel a překladatel. Byl představitelem české romanticky orientované literatury, která vycházela z folklóru a národních tradic. Těžiště své práce spatřoval především ve sbírání a vydávání lidové slovesnosti. Spolupracoval celý život s Františkem Palackým.Je zakladatelem české moderní balady.
Charakteristika literární tvorby:
Proslavil se především svou jedinou vlastní prací Kytice z pověstí národních. Celý svůj život zasvětil literatuře. Zabýval se naukovou činností, věnoval se dějinám literatury, národopisu. Svoji pozornost také věnoval sběratelství.
Literární tvorba:
Kytice – sbírka básní, jeho nejznámější dílo
Soubor českých pohádek – např. Dlouhý, Široký a Bystrozraký; Tři zlaté vlasy děda Vševěda; Pták Ohnivák, Zlatovláska – díla jsou inspirována folklórem.
Prostonárodní české písně a říkadla – soubor obsahuje více než 2 200 písní, které zachycují život člověka od narození až po smrt.
Rozbor díla:
Literární druh – lyricko-epická poezie
Literární žánr – balada
Doba děje – blíže neurčena
Místo děje – děj se odehrává ve vesnickém prostředí, v přírodě –
např. u rybníka, či v lese.
Hlavní téma – vztah matky a dítěte, milostné vztahy
Jazyk a umělecké prostředky:
Jazyk je spisovný, bohatý, plně využívá prostředků lidové poezie. V díle se objevuje přímá řeč, zvukomalba, přirovnání, metafory, personifikace, dialogy a popis postav a prostředí. Gnomický verš, balady jsou snadno zapamatovatelné díky pravidelné rytmizaci.
Kompozice díla:
Původní vydání obsahovalo 12 básní. Balady jsou postaveny tak, aby byly zrcadlově shodné určitými vlastnostmi. (Kytice-Věštkyně, Polednice-Vodník)
O díle:
Kytice vyšla v roce 1853. Obsahuje 13 balad, které představují obraz dávných lidových představ a názorů na život, pojetí lidské morálky a lidského osudu. Je to jedna z nejslavnějších knih české literatury. Vznikla po téměř dvacetileté literární práci Erbena. Básně, ze kterých se Kytice skládá, vycházely nejprve v časopisech. Hrdinové básní žijí v neurčitém čase.
Hlavní myšlenka:
Lidské neštěstí, které nezpůsobí společnost, ale člověk sám tím, že poruší zákony. Za své činy je krutě potrestán.
Děj:
Kytice:
Mrtvá matka ztělesňuje matku vlast. Její děti na ni nikdy nezapomenou a zůstanou jí věrné. Děti hledaly svou matku a nalezly prostý kvítek, který nazvaly mateřídouškou. Vůně kvítečku jim připomínala jejich nejdražší matku. Jako každý miluje svou matku, tak by měl milovat svou vlast. Proto se kvítek v druhé části básně stává symbolem vlasti.
Poklad:
Žena šla s dítětem na Velký pátek do kostela. V tom spatřila skálu a v ní svit. Došla k otevřené skále a vešla dovnitř. V tom spatřila hromadu zlata. Zpočátku si chtěla vzít jen trochu zlata, ale nakonec neodolala a začala hamižně brát zlata, kolik unesla. Jak byla omámena touhou po bohatství, zapomněla na dítě. Když zlato odnášela ze skály pryč, skála zmizela a dítě s ní. V tom si žena uvědomila, že nemá dítě a začala jej hledat. Za rok se skála opět objevila, žena do ní vběhla, vzala dítě a na zlato ani nepohleděla.