Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Křest sv. Vladimíra

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.19 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Křest sv. Vladimíra

Autor: Karel Havlíček Borovský

Bibliografické údaje: pdf

Literární druh a literární žánr: lyricko - epický/ satiristická báseň (alegorická)

Hlavní myšlenka:

Autor chtěl čtenářům ukázat, že církvi šlo vždy a všude o zájmy zcela světské.

A politicky mocenské. Borovský v tomto díle útočí na carský absolutismus

a ještě více na absolutismus rakouský. Vysmívá se caru Vladimírovi a také bohu Perunovi. Oba ztvárňuje jako zlostné lidi se všemi nectnostmi, odhaluje jejich lidskou podstatu a tím je zbavuje všeho vznešeného, co jim přisuzuje vynucená víra. Popis cara i Peruna je zveličený = větší zesměšnění u čtenářů.

Obsah knihy:

Báseň je rozdělena do deseti zpěvů, její děj se odehrává v carském Rusku přibližně na přelomu 9. a 10. století za vlády cara Vladimíra

1. zpěv - Perun a Vladimír

Ruský car Vladimír slaví svůj svátek. Aby ušetřil na dělostřelectvu, vyšle drába k bohu Perunovi, aby mu vyřídil, že chce, aby mu zahřměl, jak se patří a že si nakonec spolu vypijí čokoládu. Peruna však tato žádost velmi rozzlobí, neváhá použít neslušných slov, kterými cara velmi popudí. Carovi na jeho oslavě zahřmí kanony, všichni jedí, pijí, hodují a tancují. Car chce na Peruna poslat policajty, ale nakonec se rozhodne, že až po oslavě.

2. zpěv - Hospodářství

Bůh Perun popisuje, co všechno musí udělat, že vůbec není lehké býti bohem. Každý po něm něco chce - ten chce zdraví, ten chce děti atd., sám se nechce žádný starat a za všechno se modlí, jako by každý měl boha jen pro své pohodlí. Nakonec ale začne litovat, že carovi nevyhověl a že z toho bude mít problémy.

3. zpěv - Vojenský soud

Ve třetím zpěvu je řečeno, že policajti mají dobrou práci, lidé si jich musí vážit, koho chtějí, toho si chytnou. Ani bůh se před nimi neubrání. Tři ho vlečou do vězení a Perun prosí, ať jdou přes humna a ne přes město, aby neměl veřejnou ostudu. Soudci neměli na boha zákony, protože civilní soud nepočítal se souzením boha. Car se proto rozhodl poslat boha k vojenskému soudu, protože ten nesoudí podle zákonů, ale podle oka. Peruna odsoudil za urážku Jeho Veličenstva, vzpouru, nemravné řeči, neposlušenství, k provazu dle práva. Nakonec je utopen v Dněpru a pro výstrahu je vlečen ulicemi na koňském ocasu. Spolu s bohem seděl v díře žurnalista, který psal proti víře a dostal stejný trest jako bůh.

4. zpěv - Testament Perunův

Peruna přivázali za nohy na koňský ocas a vlekli jej blátem a kamením a za ním také toho novináře. Vysmýčili s nimi všechny louže po celém Kyjevě. Pak je utopili bez zpovědi. Království boží pomine, lidé si vytvoří nové bohy, jen caři

a samovláda potrvají věčně. Kdo ctí cara, může něčím být, kdo ho nechválí budě věčně jenom pít vodu.

5. zpěv - Bezbožnost v Rusích

V 5. zpěvu je vylíčeno, že lidé přišli o boha, ale život se proto nezastaví. Jen církev se zastavila. Kněží neměli peníze, lidé přestali platit desátky, přestali navštěvovat mše a přestali se modlit, protože, když není bůh, tak proč?

Témata, do kterých materiál patří