Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Krysař

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Literární historie a kritika:
Krysař původně vycházel v časopise Lumír v letech 1911 a 1912. V té době ho Dyk psal po částech a vydával ho pod názvem Pravdivý příběh. Jedná se o krátkou novelu inspirovanou německou pověstí o krysaři. Pověst má reálný základ v krysaři, který roku 1284 očistil město Hameln3od krys, a když mu nebyla vyplacena odměna, odvedl za trest z města všechny děti. Podle německého historika Wolfganga Wanna byli tyto děti odvedeny na Moravu, kde založili vesnici Hamlíkov. Existuje několik konců tohoto příběhu. Krysař je napsán podle této pověsti jen volně a najdeme mezi oběma příběhy velké rozdíly. V knize odvede krysař z města (téměř) všechny obyvatele a odvede je do propasti, hledat bájnou Sedmihradskou4 zem. Jako samostatná kniha vyšla roku 1915 v edici Zlatokvět, podruhé v roce 1923 s četnějšími stylistickými úpravami. Novela se stala velmi slavnou a stala se klasikou české literatury. Dodnes je také na seznamu maturitní četby.
Autor se při psaní knihy inspiroval hned několik různými směry let minulých. Krysař je typický romantický hrdina: vyvrhel, který má však své sny a touhy. Bonifác Štrum a jiní řemeslníci žijící ve městě představují zkaženou společnost města, typické pro realismus. Krysařova píšťala symbolizuje moc, hora Koppel symbolizuje hranici mez životem a smrtí, Sepp Jörgen a nemluvně na konci knihy představují nevinnost (proto byli ušetřeni před tragickým osudem ostatních měšťanů) a sám krysař představuje tuláctví a zklamání v lásce. Dílo se pohybuje mezi symbolismem a neoklasicismem, ale nemůžeme ho přesně zařadit.
Autor v knize dává důraz na dialogy, jazyk knihy je spisovná čeština (až na jména) s bohatým slovníkem a příběh na konci prudce graduje. Z knihy je cítit autorovo politické smýšlení. Obyvatelé města jsou vyobrazeni jako stereotypičtí Němci, jsou pracovití, chladní a suší, nemají důvěru v neznámé a nové, mají rádi pořádek ve věcech a o některých věcech se dokáží bavit pouze někde a někdy (sen Bonifáce Štruma).

  1. Hanzovní města byla společenství obchodních měst, která spolu spolupracovala↩

  2. Hameln i Hammeln je možné, v různých zdrojích se uvádí obě verze↩

  3. Město Hammeln skutečně existuje a je známo svou bohatou historií↩

  4. Sedmihradsko, nebo také Transylvánie, je historická země ležící na území dnešního Rumunska↩

Témata, do kterých materiál patří