Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kytice

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kytice

Autor: Karel Jaromír Erben
Rok vzniku: 1853
Čtené vydání: ERBEN, Karel Jaromír. Kytice. Praha XII, Stalinova 46: Orbis, 1948.

Forma:

Literární žánr: sbírka balad (později i písní), Biedermeier/Romantismus
Literární druh: epická poezie

Jazykové prostředky:
Balady jsou psány spisovnou češtinou předminulého století. Od dnešní podoby češtiny se hodně liší, především gramatikou („kam tu sekeru béřete?“) a archaickými pojmenováními (umrlec, vůkol, zufanlivý). Autor používá rým sdružený, střídavý a obkročný. V některých baladách také najdeme rým sdružený s jedním přidaným veršem, který je ve sloce za účelem zlepšení čtenářského zážitku (především Zlatý kolovrat). Některé verše se opakují, a to i více jak dvakrát. V textu najdeme dialogy a monology, stejně tak jako citoslovce(„klop, klop, klop“, „Haha, Haha“), přechodníky a citově zabarvená slova.

Stručné shrnutí některých balad:

Zlatý kolovrat:
Král potká krásnou přadlenu Doru, se kterou se chce oženit. Její nevlastní matka ji však zabije a místo ní pošle ke králi svou vlastní dceru. Doře poté vypíchnou oči a usekají končetiny. Na hradě poté dojde ke svatbě a král si ničeho nevšimne. Stařeček po nějaké době najde Doru a pošle chlapce se zlatým kolovratem k hradu, aby ho za oči, nohy a ruce prodal. Když se s nimi chlapec vrátí, stařeček je živou vodou přidělá zpět k tělu. Pomocí tohoto kolovratu se král dozví o zradě, najde Doru a potrestá matku s dcerou za jejich zločiny.

Poklad:
Na velký pátek najde žena ve skále průchod do jeskyně, která tam nikdy nebyla. Uvnitř najde poklad, hromady zlata, stříbra a jiných drahých kovů. Jelikož je chudá a má sama na starosti dvouletého synka, nabere si poklad do kapes, nechá syna v jeskyni a odejde s pokladem domů. Když se vrátí do jeskyně, místo syna vezme další poklad. Doma se však zlato a stříbro promění na kamení a bláto. Když dojde zpět k jeskyni, otvor tam není. Žena se tak celý rok pokat a čekat na velký pátek. A další rok skutečně najde jeskyni a v ní svého syna.

Vrba:
Manžel od vesnické stařeny zjistí, proč je jeho žena jakoby mrtvá během noci. Jeho žena je přes den živá a v noci se její duše přemisťuje do vrby u rybníka. S úmyslem „vysvobodit“ svou ženu, muž vrbu pokácí. V té samé chvíli jeho žena zničehonic zemře.

Co je to Biedermeier?
Biedermeier je umělecký a životní směr první poloviny 19. století. Bývá datován od Vídeňského kongresu do revoluce roku 1848. Je typický pro kulturu německy mluvících zemí a objevil se i v českých zemích. Hlavními motivy jsou rodina, domov a tradice. Inspiroval se romantismem, a právě v umění můžeme najít nejvíce podobností. Důležitý v Biedermeieru je řád, který pokud je porušen, tak nastává problém (v baladě Štědrý den opustí dívky domov a stane se něco špatného, Dora ve Zlatém Kolovratu opustí dům a je zabita). Kromě Erbena můžeme tyto znaky vidět i u Němcové nebo Čelakovského.

Témata, do kterých materiál patří