Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Májovci (politická situace, 60. léta, Hálek, Neruda, Světlá) - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dílo – poezie – Večerní písně – první lyrická sbírka, setkala se s velikým úspěchem, milostná lyrika.

V přírodě – přírodní lyrika.

Alfréd – byronská povídka, připomíná Máj. Zápletka – dívka je odsouzena za to, že zabije své nemanželské dítě – nechce totiž žít s hanbou. Mezi soudci pozná svého svůdce, neřekne, že to byl právě on, je odsouzena k smrti, onoho muže potom hryže svědomí a spáchá sebevraždu.

Pohádky z naší vesnice – z venkovského prostředí.

– próza – psal povídky z venkovského prostředí – zachycení nezdravých vztahů na vesnici – rozhodující vliv mají peníze, rozhodují o sňatcích.

Poldík rumař – hlubší psychologické prokreslení postav.

Muzikantská Liduška – příběh dívky z bohaté rodiny, která má ráda chudého Toníka – ten si přivydělává hraním na zábavách. Rodiče chtějí, aby si vzala boháče → střet. Zavřou ji tedy doma. Toník se dostane pod okénko, ona mu slíbí, že si nikoho jiného nevezme, nechce utéci z domu. Předstírá, že si vezme jiného, je vystrojena svatba, Toník ji uvidí, jak vychází do kostela, utíká pryč. Ona v kostelu knězi řekne, že se muže bere z přinucení (třikrát to zopakuje), zavolá na Toníka, ten už tam však není. Liduška ho začne hledat, sedne si a pomátne se, hledá ho všude možně, je blázen. Rodiče svých činů litují. K povídce byl natočen film…

– drama – Král Vukašín – z dob hrdinných srbských bojů, touto hrou byla roku 1861 zahájena činnost Prozatímního divadla.

Jan Neruda (1834 – 1891) – básník, prozaik, novinář, dramatik, literární a divadelní kritik, tvůrce fejetonu = literárně-publicistický útvar, nepříliš rozsáhlý článek, zaměřený na společnost, kulturu, aktuální dění, psaný lehkým zábavným slohem, využití ironie a satiry. Fejetonů napsal více než 2 000, podepisoval se pod ně značkou Δ. Narozen v bývalých kasárnách, žil v domu U Dvou Slunců na Malé Straně. Na Akademickém gymnáziu se seznamuje s V. Hálkem. Po maturitě se zapsal na práva, později filozofii, studium nedokončil. Učil jako výpomocný učitel na reálce (žákem J. Arbes), než přešel trvale k žurnalistice – redaktor Národních listů, Květů, spolu s Hálkem vzkřísil Lumír. Účastnil se spolkového dění v Umělecké besedě… První láskou Anna Holinová. Největší vliv jako žena na něj měla vdaná Karolína Světlá – velká láska, psali si – samotná korespondence je uměleckým dílem (kdyby by se scházeli, byli by spatřeni → skandál), žádný sex (1858 – 62). Dovedla jej na cestu, ukázala mu, jak psát, odhadla jeho povahu, vlastnosti, pomohla mu. Muž K. Světlé našel její dopisy → musela s Nerudou přerušit kontakt, už se potom nikdy neviděli. Další lásky – Terezie Macháčková – dcera továrníka (měl pivovary), psali si, ve 22 letech se však nakazila tuberkulózou a zemřela, její dvojče to těžce neslo → smrt; Anna Tichá – jednou přijela do Prahy na prázdniny, poznala se tam s Nerudou, zasnoubili se, ten za ní přijel do jižních Čech, kde dostal zánět žil – uvědomil si, že je starý, vrátil ji prstýnek… Potom už moc žen neměl, rozhodně však nežil jako mnich, občas ho navštívila nějaká ta milenka. Hodně cestoval – Balkán, Egypt, Německo. Podílel se na formování demokratického křídla mladočeské strany. Do Nerudovy tvorby se promítalo jeho dětství, odbojné pocity chudého a přitom společensky deklasovaného umělce. Poslední léta svého života se po zlomenině nohy obtížně pohyboval, trpěl četnými chorobami.

Témata, do kterých materiál patří