Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Norman Mailer Nazí a mrtví

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (14.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Norman Mailer – Nazi a mrtvi

Autor:

americký spisovatel, novinář a scénárista

žil v letech 1923 (narozen v New Jersey) - 2007 (zemřel v New Yorku na Manhattanu), pocházel z židovské rodiny

kontroverzní osobnost, šestkrát ženatý, 8 dětí, bohémský život - experimentalista s drogami, skupinový sex, protiamerická politika

patřil k tzv. novému žurnalismu

od roku 1924 působil v americké armádě, v letech 1944-1946 účast v bojích v Tichomoří

Z DÍLA:

Nazí a mrtví - román; inspirace vlastními zážitky z války; záměrem vyzdvihnout absurdnost války; o skupince vojáku v Tichomoří, kteří se vypraví do absurdní akce, která nemá žádný smysl

http://www.cesky-jazyk.cz/zivotopisy/norman-kingsley-mailer.html

Charakteristika:

Román sa zaobírá mnohými psychologickými námětmi a chladnokrevně podává realitu vojny

kolektivní hlavní hrdina – průzkumná četa

fašizmus nejvyšších důstojníků

deformace jednotlivce

antimilitarizmus

Časoprostor: těsně před koncem 2. sv. v. na tichomořském ostrově Anopopei

Myšlenka:
Myšlenka románu nejlépe vystihuje samotný název- někteří během války zemřou (mrtví), jiní přežijí a vrátí se domů, ale jsou nazí (nemají už ideály, iluze)

Téma:
Předmětem díla je přinést čtenáři pocity a zážitky řadového vojáka, který je totálně neschopný ovlivnit to, co se s ním děje, hrůzu vojny, zranění a ze všeho nejvíc nekonečný strach a úzkost z následující minuty života. Z vojaků se pomalu vytrácí víra v jakékoli ideály či naděje na návrat.

Postavy:
Seržant Sam Croft: najlepší četař, tvrdohlavý, odvážný, neoblomný, zocelený bojem, vždy sa snažil udržet morálku oddílu, povýšenecky pohrdal ostatními lidmi, nenáviděl slabost, byl takový protože ho jediná milovaná žena oklamala, byl chladný, dokázal zabít japonského vojáka když se mu podíval do očí z bezprostřední blízkosti, nepřipustil si únavu ani prohru.

Poručík Robert Hearn: měl rád málokoho, vzdělaný, netrpělivý, jakoby měl potřebu skamarádit se s vojáky, důveřivý, rozhodný, tvrdohlavý, hrdý( když generál Cummings chce aby zdvihl vajgl ze země, velmi dlouho se rozhodoval), zjistil že je v podstatě stejný jako Croft, kterého nenáviděl, miloval pocit vítězství a tešilo ho rozkazovat Croftovi. Nenáviděl generála Cummingse, který ho stále poučoval, byl odvážný ( jako první se vydal přes řeku).
generál Cummings
Goldstein, Martinez, Gallagher, Roth, Minetta

Zajímavý je autorův postoj k ženám. Vojáci přestávají veřit ženám, protože vědí, že jsou jim v době vojny nevěrné, pohrdají nimi, považují je jen za jakési rozptýlení.

http://referaty.atlas.sk/slovencina-a-cestina/literatura/49581/?page=0

jazyk – nespisovný, vulgární, cizí slova (jidiš), napodobuje zvláštní přízvuk, výslovnost; realisticky až naturalisticky popisuje válečné scény, útrapy vojáků, ...

Témata, do kterých materiál patří