Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Osvícenství, klasicismus, préromantismus - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.05 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

05. – Klasicismus, osvícenství, preromantismus

V období 17. a 18. století stále ještě panuje feudální řád, i když obzvláště v 18. století se již stává brzdou pokroku a cílem útoků zejména měšťanstva a lidu.

Klasicismus a preromantismus můžeme považovat za univerzální umělecké směry, osvícenství chápeme spíše jako proud filozofický a šíře kulturní, s výrazným odrazem v literatuře. Téměř souběžně (16. – 18. století) se rozvíjí i baroko.

K l a s i c i s m u s

2. polovina 17. století a 18. století.

Z latiny classicus = vynikající, vzorový, dokonalý. Kolébkou je Francie. Jde o umělecký směr, který vyšel z ideálů antického starověku – viděli v něm vzor umělecké krásy, uměřené dokonalosti a tvůrčí kázně. Svého vrcholu dosáhl ve Francii Ludvíka XVI., avšak brzy se rozšířil i v dalších zemích tehdejší západní Evropy. Klasicismus souvisel také s racionalistickou filozofií, představovanou např. francouzským filozofem René Descartrem. Jeho proslulá věta „Cogito ergo sum“ vyjadřovala ústřední názor racionalistů – myšlení je jediným pevným bodem, o němž nelze pochybovat. Racionalisté věřili, že právě rozumem dosáhnou poznání, které bude průkazné a obecně platné.

Klasicismus byl reakcí na umění baroka, jeho mysticismus i dualismus těla a duše. Proti tomu staví střídmost, rozum, pravdu, rozvahu, vyrovnanost. Umělecké dokonalosti mělo být dosaženo přísným dodržováním estetických pravidel a předpisů. Klasicismus se znovu vracel k Aristotelově zásadě tří jednot (místa, času a děje) i k rozlišování žánrů na vysoké (óda, epos, tragédie) a nízké (bajka, satira, komedie). Pravidla klasicistické poezie zveršoval roku 1674 Nicolas BoileauUmění básnické – vyžadovala harmonickou souměrnost, logickou jasnost a jednoduchost syžetu, přesnost jazykového vyjádření a dodržování stylu. Takto přísná pravidla však nesvazovala pouze literaturu, ale i ostatní druhy umění. Architektura – prostá obrysová linie stavební hmoty, budovy mají zpravidla obdélníkový půdorys s hlavním a zadním průčelím. Přísným pravidlům jsou podřizovány i parky a zahrady – geometricky přesný a souměrný půdorys, keře a stromy jsou sestřihovány do geometrických obrazců (francouzský park). Pozornost se věnuje činžovním domům a technickým stavbám (kanalizace, dláždění ulic, regulace řek) i stavbám užitkovým (továrny, hospodářské a správní budovy, nádraží). Sochařství – návrat k chladné, neosobní kráse antických vzorů (Antonio Canova). Malířství – obdobné zaměření, nejraději látky historické (Jacques Louis David), ale i dobové – zejména portréty, figurální skupiny a klasicky komponované krajiny s architektonickým pozadím. Důraz je kladen na kresbu, barva zpravidla slouží jen jako prostředek kolorování.

Klasicismus se stal i nástrojem politiky – Velká francouzská revoluce v něm viděla vyjádření mravních ideálů antiky, doba napoleonská myšlenky římských císařů.

Témata, do kterých materiál patří