Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




RUR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

R.U.R.

Příběh začíná, když mladá žena jménem Helena přijede na ostrov, kde stojí továrna na roboty. Nazývá se Rossumovi Univerzální Roboti. Po prvním rozhovoru s ředitelem Harry Dominem se rozhodne zůstat a dokonce si ho vezme. Žije tam společně s dalšími muži, kteří mají v továrně různé funkce a hlavně s roboty, kterých se stále zastává a nevěří, že nemají žádný cit.

Po deseti letech už jsou roboti po celém světě a kdysi převratná nová technologie se začíná vymykat kontrole. Roboti se bouří, chtějí práva a okupují továrnu. Helena mezi tím chce ty práva robotům dát a také jim dát cit, ale to je nemožné. Netrvá to dlouho a vyvraždí celé lidstvo, včetně všech v továrně. Jediný na celém světě, kdo přežije je Alquist – konstruktér. Požadují od něj instrukce pro svoji výrobu, ale on je nemá, protože je Helena předtím spálila. Nakonec uvidí, jak se jeden robot snaží chránit jinou robotku a objeví v nich cit. Prohlásí, že můžou odstartovat nové lidstvo jako Adam a Eva (i když rozmnožovací ústrojí samozřejmě nemají).

Postavy:

Helena – citlivá, laskavá, krásná, chce z robotů udělat lidi

Domin – velký šéf, ctižádostivý vizionář

Alquist – stavitel, který vlastníma rukama vytvořil roboty, díky čemuž přežil

Fabry – inženýr, nepostavil roboty rukama, proto nepřežil

Dr.Gall – tvůrce robotí mysli, experimentuje s nimi

Busman – také by se dalo říct business man, jediný, kdo se s roboty snaží domluvit

Dr.Hallemaier – stará se psychiku robotů

Karel Čapek

Český prozaik, dramatik, novinář a překladatel první poloviny 20. století. Narodil se u Trutnova, do obecné a měšťanské školy však chodil v Úpici, kam se rodina přestěhovala. Roku 1901 nastoupil Čapek do gymnázia v Hradci Králové. Jako student kvarty vstoupil do tajného studentského debatního spolku, což nakonec vedlo k jeho vyloučení ze školy. Odešel tedy do Brna k sestře, posléze do Prahy k rodičům, kde také nakonec maturoval. Po gymnáziu studoval postupně na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, filozofické fakult Univerzity Friedricha Wilhelma v Berlíně, na Sorbonně na Faculté des lettres v Paříži. V Praze nakonec obhájil doktorát a zůstal v Praze se svým bratrem Josefem. Literární tvorbu zahájil Čapek před první světovou válkou, zpočátku spolu s bratrem Josefem. Dělí se do 5 období. Byl silně ovlivněn svým filosofickým a estetickým vzděláním, především pragmatismem a expresionismem, ale ovlivnila ho také vědeckotechnická revoluce. Disponoval velmi širokou slovní zásobou, používal neobvyklá slova a rozvitá souvětí, uměl velmi dobře využívat zvláštností českého jazyka. Jeho novinářská činnost je spojena především s Lidovými novinami, kde v jistém slova smyslu navazoval na Nerudu. Napsal velké množství fejetonů, později vydávaných v různých souborech, a sloupky, v nichž se vyjadřoval k aktuálním problémům a které vymyslel jako novou novinářskou formu.

Témata, do kterých materiál patří