Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová literatura po 1945 KAB

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.2 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

SVĚTOVÁ LITERATURA 2. POLOVINY 20. STOLETÍ

(kvarta)

Literatura reaguje na významné události, řeší mezilidské vztahy, kritizují soudobou společnost, objevují se témata jako homosexualita, drogová závislost, rasismus, xenofobie. Vymezuje se řada směrů a literárních skupin.

DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V LITERATUŘE

O událostech 2. světové války psali spisovatelé už během ní, ale zájem o vylíčení válečných událostí trvá dodnes. Tématem těchto děl se stalo utrpení civilistů i vojáků, holocaust. V totalitních státech (zejména v SSSR a NDR) vznikala díla patetická, důraz na vrcholné bojové scény, postavy černobílé, přeceňovány zásluhy komunistů, oslava hrdinství. Na západě spisovatelé představovali člověka zničeného válkou, soustředili se spíše na jeho psychiku. Vznikaly i satirické

a humoristické válečné romány, které útočily nejen na nepřítele, ale i do vlastních řad.

Americký spisovatel Joseph HELLER narukoval do války jako pilot amerického válečného letectva. Po válce učil anglickou literaturu na vysoké škole. Napsal satirický román Hlava XXII, odehrávající se na konci války na ostrově ve Středozemním moři. Kapitán Yossarian se chce vyhnout letecké službě, aby měl šanci přežít. Snaží se prohlásit se za blázna, aby mu bylo zakázáno létat. Vojenský předpis Hlava XXII říká, že jediným způsobem, jak se vyvázat z letového nasazení, je být prohlášen za blázna, jenže jakmile o to voják požádá sám, je to důkaz, že blázen není. Yossarian nakonec dezertuje. Hlava XXII je zde symbolem nesmyslnosti celého válečného běsnění.

Deník Anny Frankové tvoří autentické zápisky židovské dívky, která se ukrývala se svou rodinou a známými v Amsterdamu. Za pomoci přátel v improvizovaném úkrytu přežili dva roky, 1944 byli odvlečeni do koncentračního tábora, přežil jen Anin otec, který poté deník vydal.

Italský spisovatel Alberto MORAVIA byl velmi populární, několik jeho děl bylo zfilmováno. Román Horalka se odehrává ke konci války. Vdova Cesira utíká se svou dospívající dcerou Rosettou před bombardováním do hor. Autor ukazuje, jak válka působila na psychiku lidí. Na konci války je její dcera znásilněna osvobozeneckými vojáky. Tento zážitek dívku změní, je lhostejná, nemluví s matkou a málem se stane prostitutkou. Při návratu do Říma jsou obě znovu přepadeny, jejich přítel je zabit. Rosetta po tomto zážitku opět projevuje city.

strana 1

Americký spisovatel William STYRON ve svých dílech řeší otázku svědomí a viny. V románu Sophiina volba vypravěč Stingo líčí život mladého mileneckého páru – Sophie a Nathana. Seznamuje se s nimi na konci 40. let v Americe. Nathan je schizofrenik, trpí silnými záchvaty vzteku a agresivity, je narkoman. Sophie je Polka, která přišla do Ameriky po válce, aby začala nový život. Jejich vztah je tragický, doprovázený prudkými hádkami a rozchody. Sophiin život zničila válka. Spolu se svými dětmi se dostala kvůli pašování masa pro svou nemocnou matku do Osvětimi. Musela zvolit, které dítě půjde do plynové komory. Obětovala svou malou dcerku. Snažila se svést velitele tábora, aby zachránila alespoň svého syna. Toho už ale nikdy neviděla, ničila ji nejistota, protože nevěděla, zda žije, či zemřel. Její život byl provázen samými špatnými volbami, ani vztah s Nathanem není perspektivní. Román končí sebevraždou obou milenců.

Témata, do kterých materiál patří