Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Utrpení mladého Werthera

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3 Utrpení mladého Werthera (Die Leiden des jungen Werthers)

Překlad: E.A.Saudek

Vydáno: 1774, vydání česky: 1999

Období autorova života: Německo 18/./19. století

Období tzv. Výmarské klasiky: výraz vznikl v průběhu 19. století k označení období, kdy „čtyřhvězdí“ Wieland, Goethe, Herder a Schiller působilo ve Výmaru. Netvoří avantgardní hnutí, ale zároveň se neoznačují za klasiky (jsme v období klasicismu, pozn.).Autoři navazují na antickou literaturu a objevují se u nich osvícenecké a romantické prvky. Je zde patrná snaha o harmonické pojetí člověka, které skloubí osvícenskou rozumovost s romantickou citovostí, vystupňovanou dříve hnutím Sturm und Drang.

Sturm und Drang: německé preromantické literární hnutí, působící v 18. století; Idealizace individální vzpoury jedince (hrdina většinou končí tragicky); vzniklo jako určitá reakce na éru racionalismu a osvícenství. Na rozdíl od tehdejších trendů, které vyzdvihovaly rozum, přišlo Sturm und Drang s návratem k emocím. Tato snaha o emotivnost vyústila ve snahu o rozvoj geniální osobnosti, která by nejednala racionálně, ale právě naopak rozvíjela svoji emocionalitu. Ve svých dílech tak tito literáti kladli velký důraz na cit a fantazii..

Tyto myšlenky vyústily ve vzpouru mladé generace proti konvencím, a to nejen literárním, ale postupně i společenským.

autoři tohoto období: Christoph Martin Wieland, Johann Gottfried Herder (spisovatel, filosof), Friedrich Schiller (Óda na radost, Loupežníci,)

O díle: Utrpení mladého Werthra je kombinací románu v dopisech a románu-deníku. jako námět mu posloužila jeho praxe u soudu a sebevražda jeho kolegy, který se zastřelil za okolností, které Goethe věrně převzal do svého románu. Na počátku popisuje krásu přátelství, poté se nečekaná láska k Lottě změní ve vášnivý ale jednostranný cit a nakonec narazí na hráz předsudků měšťanského světa. Werther se ztotožňuje s přírodou a trpí omezeností své doby. Dobrovolně zvolené východisko z nešťastné lásky – smrt – je pro něho krokem vysvobození.

Kniha vyvolala velký ohlas i vlnu sebevražd. Lidé se v románu poznávali a zjišťovali, že je možné se požadavkům tehdejší doby vzepřít a před skloněním hlavy dát přednost hrdému odchodu ze života.

Děj: Mladý studovaný Werther přijíždí na venkov do městečka Welheim aby se zde věnoval především malování. Seznámí se s Lottou, mladou půvabnou dívkou, do které se, i když ví, že je zasnoubená, na první pohled zamiluje. Jeho láska je čím dál větší a vášnivější, ale Lotta má Werthra „jen ráda“. Přijíždí Abert, Lottin snoubenec, a všichni tři se stavají přáteli. Werther ale svou lásku k Lottě nemůže unést a ví, že jeden z nich tří musí zemřít. Proto bere nejlepší východisko a sám se zastřelí.

Psáno: formou dopisů svému příteli Vilémovi (později i Lottě, Albertovi..); „kapitoly“ krátké odstavce – dopisy – 4. květen 1771 až 17. prosinec, zbytek knížky již ve třetí osobě jako vypravovaní autora (20. prosince); Celá jména známe pouze u hlavních hrdinů ( Werther, Lotta,

Témata, do kterých materiál patří