Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Karel Havlíček Borovský - Král Lávra

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (119.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

4. Téma a motiv díla. Základní dějová linie (zachycení základních bodů příběhu). Zasazení výňatku do kontextu celého díla.

Téma: satira a kritika absolutistické vlády (tyranie rakouské vlády a bezmocnost poddaných, mocní mohou cokoliv – lid je bezmocný), kritika lidské lhostejnosti, výsměch hlouposti a omezenosti králů

Motivy: král, tajemství, oslí uši, holič, poprava, trápení, tíha tajemství, vrba, kolíček k base, muzikant

Děj:

Král Lávra je poctivý a dobromyslný král, ale každá rok nechává popravit své holiče. Na řadu přišel Kukulín, který měl být taky popraven, ale jeho matka se vydala za králem a pokusila se králův rozsudek změnit. Král zpytuje svědomí a vezme v potaz, že Kukulín o jeho oslích uších nic neprozradí. Jeho ale tajemství tíží, a tak se svěří vrbě. Po čase pořádal král Lávra ples, na který přišli muzikanti. Mezi nimi byl i Červíček, jenž ztratil kolík od basy a místo něj použil větev z téže vrby. Jakmile začala basa hrát, prozradila, že má král oslí uši. Muzikant byl vyhozen, ale královo tajemství už věděli všichni.

Král Lávra každý rok popraví svého holiče. Na tuto pozici, která končí vždy smrtí se losem dostane mladík Kukulín. Jeho matka se za svého syna přimluví u krále a ten z Kukulína udělá osobního holiče, ale pod podmínkou, že nesmí nikomu říct tajemství – to, že má král oslí uši. Kukulín nedokáže udržet tíhu tohoto tajemství, a tak jde pro radu k poustevníkovi. Ten mu řekne ať se svěří staré vrbě a Kukulín to udělá. Pak udělal král Lávra slavnost, kde hraje Červíček, který má na base kolík vyřezaný právě z té vrby, které se Kukulín svěřil. Basa začne sama hrát a všem řekne pravdu o králově tajemství. Ten již nemá co před lidem skrývat a naopak ho má lid ještě víc v oblibě. Dokonce o kráki tvrdí, že mu oslí uši sluší.

V samotném věšení holičů a oslích uších je skryta alegorie. Uši symbolizují panovníkovy chyby a nedostatky. Věšení holičů pak je symbolem panovníkovy snahy tyto chyby za každou cenu zakrýt – i s použitím násilí. Namísto snahy o nápravu nedostatků mnohdy panovníci odsuzují a trestají ty, kteří je kritizují.

5. Jazykové prostředky; tropy a figury

Spisovný, srozumitelný jazyk, polopřímá a nevlastní přímá řeč, knižní výrazy, archaismy

Básnické prostředky: apostrofa, přirovnání, metafora, epiteton, personifikace, alegorie, ironie, elipsa

Ukázka:

Jenom jednu slabost 1

ten král dobrý měl, 2

že jest na holiče 3

tuze zanevřel: 4

dal se holit jenom jednou v roce, 5

dlouhé vlasy po krku široce 6

nosil jak roj včel. 7

Horší ještě bylo: 1

vždy na Letnice, 2

jak očistil holič 3

královské líce, 4

čekala jej podivná odplata, 5

nic na stříbře, ale skrze kata 6

to šibenice! 7

Divili se lidé, 1

mrzela je dost 2

na tom dobrém králi 3

tato ukrutnost; 4

Témata, do kterých materiál patří