Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (202.33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOL – REVIZOR (1836)

1. Literárněhistorický kontext (doba vzniku díla + umělecký směr); kontext tvorby autora.

Další autoři tvořící v tomto období a jejich stěžejní díla.

Doba vzniku díla: 1. polovina 19. století

Umělecký směr: Kritický realismus = odvětví realismu, kritika negativních jevů a nedostatků společnosti, pravdivé zobrazení skutečnosti, objektivní přístup autora (nezasahuje do děje). Gogol se zaměřil na kritiku chladných, lhostejných a malicherných lidí, všechny jeho texty vyznívají jako ostrá kritika celého Ruska. Často zobrazoval také hloupost a nesmyslnost byrokracie, upozorňoval na problém úplatkářství. Realistický hrdina: typický hrdina, vyvíjí se jeho myšlenky a názory.

Kontext tvorby autora:

Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 – 1852)

ŽIVOT:

-ruský prozaik, dramatik ukrajinského původu

-považován za zakladatele ruského realismu

-pocházel ze statkářské rodiny, která vlastnila mnoho nevolníků

-znal velmi dobře ruský venkov

-rodina ho považovala za zázračné dítě, od mládí ho směřovali k literatuře

-po gymnáziu odjel do Petrohradu, kde se živil jako úředník

-působil v divadle, psal povídky i básně

-ve svých prózách ironicky popisoval ruskou společnost

-v závěru života trpěl depresemi, pochyboval o smyslu své činnosti a existence

DÍLO:

Mrtvé duše, Ženitba, Petrohradské povídky

Další autoři tvořící v tomto období a jejich stěžejní díla.

Lev Nikolajevič Tolstoj – Anna Karenina, K.H. Borovský – Král Lávra, Honore de Balzac – Otec Goriot

2. Literární druh: drama, literární žánr: satirická komedie, forma vyprávění: monology/dialogy, kompozice: chronologická (dějství), časoprostor díla: Příběh se odehrává v 19. století v Rusku. Název malého městečka není znám.

3. Postavy a jejich charakteristika:

Chlestakov – falešný revizor, mladý úředník z Petrohardu, podvodník, vžívá se do nové identity revizora a užívá si to, vede jednodušší život,

Osip – Chlestakovův sluha, je drzý a chytrý

hejtman – velitel policejního sboru, znepokojí ho zpráva o příjezdu revizora, myslí si o chlestakovi, že on je právě revizor a snaží se ho uplatit, když zjistí, že chlestakov není pravý revizor, popadne ho zlost, že jako policista nepoznal podvodníka

Anna Andrejevna – manželka hejtmana, pochází z bohatší rodiny, mají dceru Marju, kterou shazuje, dělá z ní hloupou

inspektor – má největší strach z revizora, je plachý

poštmistr – je nevzdělaný a naivní, baví ho rozlepovat a tajně si číst cizí dopisy

4. Téma a motiv díla. Základní dějová linie (zachycení základních bodů příběhu). Zasazení výňatku do kontextu celého díla.

Téma: úplatky, příjezd revizora

Motivy: pomluva, hostinský, tehdejší ruská společnost

Děj:

Ruským městečkem se roznese zpráva, že má přijet revizor. Protože je celá obec špinavá, zanedbaná a prolezlá úplatky, všechni úředníci mají strach. Dva statkáři, Bobčinskij a Dobčinskij, je upozorní, že v místním hostinci se ubytoval neznámý muž a mají podezření, že je to onen revizor. Celá delegace se za ním vypraví, ale tento třiadvacetiletý mladík Chlestakov je obyčejný úředník z Petrohradu, který je zadlužený, protože vše prohrál v kartách. To ovšem nikdo neví. On zpočátku nechápe, o co jde, a myslí si, že kvůli neplacení účtů v hospodě ho chtějí dát do vězení, ale pochopí, že ho považují za nějakého významného státního činitele a rozhodne se z této situace vytěžit co nejvíc (jídla, pohodlí a hlavně peněz). Hejtman ho ubytuje ve svém domě a pohostí ho. Všichni úředníci se bojí o své místo, a proto ho postupně uplácí a Chlestakov se dozvídá spoustu drbů o měšťanech a posílá o nich dopis svému příteli novináři Trapičkinovi do Petrohradu. Chlestakov chce také svést hejtmanovu marnivou ženu Annu Andrejevnu nebo jeho dceru Marju Antonovnu. Nakonec Marju požádá o ruku, ale záhy odjíždí z městečku (tvrdí, že za svým strýčkem požádat ho o povolení k sňatku, ale ve skutečnosti urychleně odjíždí za svým otcem, za kterým měl původně namířeno). Po jeho odjezdu všichni gratulují hejtmanovi (a závidí), že svou dceru provdá za takového vlivného muže, avšak záhy se ukáže pravda. Poštmistr, jenž kontroluje veškerou poštu, otevře i Chlestakovův dopis Trapičkinovi a zjistí, že je podvodník. Celá společnost je rozčilena a strhne se velký povyk. Chtějí obvinit Bobčinského a Dobčinského, že to oni začali s tím, že Chlestakov je revizor. Na to jim četník oznámí, že do města přijel skutečný revizor a chce, aby za ním přišli. Výstup končí němou scénou vyděšených obyvatel města.

Témata, do kterých materiál patří