Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mezinarodni organizace

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Embargo (ze šp. embargo = zábrana) je nejmírnějším donucovacím prostředkem OSN vůči státům, které porušují mír. Členské státy nesmějí vyvážet zbraně ani vojenský materiál do států, vůči nimž je embargo vyhlášeno. Někdy se embargo týká také strategických surovin, zejména dovozu ropy a zemního plynu. Smyslem těchto opatření je oslabení vojenské síly embargovaných států.

  • Sankce (z lat. sanctio = usnesení, příkaz) bývají většinou hospodářské a plošné. Státy neřídící se přijatými rezolucemi a ignorující mírové úsilí mezinárodního společenství jsou sankcemi hospodářsky izolovány od zbytku světa. Členské státy OSN po přijetí sankcí vůči některému státu nesmějí s tímto státem obchodovat.

Bojkot (podle angl. Kapitána Boycotta) je politickým nástrojem. Postiženému státu je dočasně pozastaveno jeho členství v mezinárodních organizacích (včetně sportovních – nesmí se zúčastnit ani olympijských her), je politicky izolován od zbytku světa. Stát postižený bojkotem zpravidla nesmí navštěvovat ani cizí státníci s výjimkou zvláštních vyslanců OSN. Formou bojkotu je i omezení nebo úplné přerušení diplomatických styků. Při přerušení diplomatických styků jsou uzavřena diplomatická zastoupení a pozastaveny i mezinárodní a mezistátní smlouvy.

V krajních případech ohrožení míru nebo při vážném porušení mezinárodního práva přistupuje OSN k přijetí rezoluce umožňující vojenský zásah. Na rezoluci umožňující vojenský zásah se musí shodnout všech pět stálých členů Rady bezpečnosti a nadpoloviční většina všech nestálých členů. Vojenský zásah schválený rezolucí je pouze jedním z vojenských prostředků v rukou OSN. Dalšími jsou mírová nebo provozovatelská mise.

  • Vojenský zásah je ofenzivní vojenskou akcí vedenou buď přímo vojensky OSN nebo některým z pověřených vlivných států (nejčastěji USA) pod patronací OSN.

  • Mírová mise OSN připadá v úvahu pouze tehdy, je-li válečný konflikt na postiženém území již ukončen nebo se laespoň chýlí ke konci. Vojska OSN nestojí na žádné straně konfliktu a pouze udržují mír v oblasti. Mají právo zasáhnout v omezené míře proti narušitelům. Předpokladem pro mírovou operaci OSN je souhlas všech bojujících stran.

  • Pozorovatelská mise OSN je vysílána do oblasti napětí nebo přímo do válečného konfliktu. Její členové nesmějí do konfliktu nijak zasahovat.

V minulosti jednotlivé státy vůči sobě uplatňovaly další vojenský prostředek povolený mezinárodním právem – vyhlášení války.

OSN v ČR: Informační centrum OSN (UNIC)působí v Praze od roku 1947. Je součástí sítě informačních enter ve více než 70 zemích světa. Základním úkolem je poskytování informací o činnosti celého systému OSN. Provozuje internetovou stránku OSN v češtině, vydává měsíčník OSN v ČR, pořádá vzdělávací semináře, tiskové konference, výstavy, informační kampaně. Plní zároveň úlohu oficiálního zastoupení OSN v ČR. UNIC udržuje pravidelný kontakt se státními orgány, přirozeným partnerem je Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Témata, do kterých materiál patří