Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Památky světového dědictví UNESCO (text)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 4. bg

Památky světového dědictví UNESCO

Co je UNESCO?

UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu) je světová organizace, která shromažďuje kulturní a přírodní památky po celém světě. Sídlo má v Paříži. Toto společenství nabírá neustále nějaké obdivuhodné monumenty či divy přírody. Přes tu pravdu, že krásné památky se obejdou bez titulu člen památek UNESCO, se na seznamu v roce 2014 nachází 1007 položek po 161 státech. Je jedno, jestli jsou to už kulturní, anebo přírodní, všude jsou nějaké, a to je hlavní. Organizace totiž nejen zejména přispívá na údržbu daných památek, ale i oživuje prostředí okolo nich. Kromě komerčně laděných zábavních areálů jsou právě hory, krasy, řeky, sochy, paláce, památníky, národní parky a podobné památky označené UNESCO hlavními tahouny pro turisty.

Porovnání památek ve světě

Z mapy, ať už světa či Evropy, vyplývá, že nejvíc památek UNESCO je v zemích, které měli bohatou, úrodnou a nepřehlédnutelnou minulost a i nyní patří k těm vyspělejším, ne-li nejvyspělejším.

V tomto přehledu si můžete prohlédnout podrobněji státy s nejhojnějším množstvím památek. V Itálii za sebou nechali nejvíc památek antičtí Římané, Čínu poznamenal starověk a Španělsko středověk. Francii a Německo zase políbila múza od počátku novověku. Česko je také celkem na slušné pozici.

Charakteristika památek v jednotlivých světadílech

Afrika je poměrně bohatá hlavně svými přírodními skvosty. Přesto je zde kupodivu i dosti kulturních pozůstalostí: koloniální monumenty, různá naleziště našich prapředků a na severu zříceniny a stavby z antiky.

Severní Amerika je dle klimatu rozdělena na Severní a Střední. Sever se díky chladnějšímu počasí pyšní národními parky zarostlými hlavně sekvojemi; ve Střední Americe jsou, kromě přírodních divů, znatelné stavby po Incích, Mayích, Toltécíh a Aztécích.

Jižní Amerika je podobná té Střední, akorát jednoznačně nabízí přírodní skvosty (až na pár výjimek).

Austrálie a Oceánie láká buď moderními stavbami, anebo záhadnými krásami všudypřítomného oceánu.

V Asii se mísí starověká mezopotamská, izraelská, perská, palestinská, čínská, japonská či indická kultura, tudíž zejména velkolepé stavby mají různorodý styl. Navíc jižní a jihovýchodní ostrovy mají bohatou rostlinnou i živočišnou vegetaci.

V Evropě se sešlo všechno dohromady. Rozkvět Evropa zažila hlavně ve středověku a na počátku novověku, ale i funkcionalističtější stavby mají v seznamu své místo. Na severu zaujmou zejména zvláštní přírodní uskupení a jih má bohatou starověkou historii, netřeba jmenovat antické Řecko a Řím.

Česká republika v žebříčku hojnosti památek

Česko má opravdu hodně bohatou středověkou a starověkou minulost, a tak není divu, že se zde zachovaly různé památky, které není nutno představovat. Důležité je, že když si porovnáte naši vlast třeba se zbytkem Evropy, seznam děl se příliš neliší. Když se ovšem pozorněji zamyslíte, i tato republika je něčím výjimečná. Zde je pár bodů, kterých si je dobré všimnout.

Témata, do kterých materiál patří