Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Základy sociologie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (26.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Experiment = jednání, při kterém se podmínky mění, protože se něco zkousí a zjišťují se způsobené změny

= vědecký experiment může být charakterizován také jako opakovatelné pozorování za kontrolovatelných podmínek

= důležitá je opakovatelnost a ověřitelnost sledovaných procesů

= problematické může být zacházení se skupinou během experimentu, nebo podmínky, které experimentální skupina dostane

Sociometrický test = používá se v případech malých sociálních skupin- školní třídy

= využívá se k terapeutickým účelům ve skupinové terapii

= test slouží k odhalení vztahů ve skupině, postavení jejích členů (podle oblíbenosti, sounáležitosti, vůdcovství, autority, důvěry)

= kladou se jednoduché otázky

= tento test bývá anonymní

Sociodrama, anketa, focus-groups, analýza sociálních sítí

3. Struktura a fukce sociologie

STRUKTURA SOCIOLOGIE

Sociologie obecná = poskytuje obecný základ, definuje předmět zkoumání, základní pojmy, vztah k ostatním vědám, určuje jaké funkce má sociologie plnit, předkládá metody zkoumání,…)

Sociologie aplikovaná = speciální = zabývá se konkrétními oblastmi života společnosti, aplikuje obecné sociologické teorie

Nejznámější a nejpoužívanější odnože sociologie

= gender (pohlaví), makrosociologie, s.práce a podniku, s.politiky, s.kultury a uměníů, s.náboženství, s.volného času, s.vzdělávání,s.rodiny

FUNKCE SOCIOLOGIE

= chápat smysl a záměr života jednotlivce, vysvětlit co kolem něj probíhá, porozumět jednání ostatních

= praktický cíl (dosáhnout určitých hodnot, umět volit správnou cestu

Funkce = poznávací a praktická, ideologická, terapeutická, poradenská, kritická, kultivace lidského potenciálu

4. Vývoj sociologie jako vědy

1.OBDOBÍ VELKÝCH TEORIÍ

= 40. Léta 19. Století – do 1. Světové války, snažii se vysvětlit celek společenské skutečnosti

= Herbert Spencer, August Comte, Karel Marx, Émile Durkheim, Vilfredo Pareto, Max Weber

August Comte

= (dílo: Kurz pozitivní filozofie), vynalezl slovo sociologie

= požadoval pozitivní vědění a přísné věděcké zkoumání sociální skutečnosti

= kladl důraz na řád, stabilitu hodnot, na osvětu a výchovu

= rozlišoval sociální statiku a dynamiku

= 3 stádia: teologické, metafyzické, pozitivní

= základ společnosti = rodina, pozitivní = skutečné, jedinečné, definované

Herbert Spencer

= považován za spoluzakladatele sociologie, liberalista

= společnost se mu jeví jako organismus, komplexně fungující a strukturovaný celek, který se vyvíjí od jednotlivých forem ke složitým (teorie evoluce společnosti)

= zabývá se sociálními problémy

Karel Marx

= orientuje sociologii na studium tzv. společenskoekonomických formací

= teorie odcizení = sám sobě, své práci, okolí)

= teorie třídního konfliktu

Émile Durkheim

= sociální fakta jsou zcela svébytnou skutečností- vysvětuje je bez psychologických či biologických činitelů, je to něco, co stojí nad jednotlivcem a ovlivňuje ho (jazyk, právo, náboženství, dělba práce)

Témata, do kterých materiál patří